USA: Departament Stanu potępił skazanie Sencowa

(fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

USA "zdecydowanie potępiły" we wtorek surowe wyroki wydane przez rosyjski sąd wobec ukraińskiego reżysera i uczestnika Majdanu Ołeha Sencowa oraz aktywisty społecznego Ołeksandra Kolczenki. Departament Stanu domaga się ich "natychmiastowego uwolnienia".

 

Amerykańska dyplomacja potępiła stawiane obu skazanym "bezpodstawne zarzuty przygotowywania ataków terrorystycznych", a wyroki dla Sencowa i Kolczenki - odpowiednio 20 i 10 lat łagru - nazwała "oczywistym błędem sądowym".

 

Sencow był oskarżony o przynależność do zakazanego w Federacji Rosyjskiej ukraińskiego skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora i przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie po przyłączeniu półwyspu do FR. Zarzucono mu też przechowywanie broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

 

Reżyser nie przyznał się do winy; twierdzi, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny. Sencow był zdecydowanym przeciwnikiem dokonanej w marcu 2014 roku przez Rosję aneksji ukraińskiego Krymu.

 

Kolczenko został oskarżony o podpalenie drzwi biura kierowanej przez prezydenta Władimira Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa partii Jedna Rosja w Symferopolu.

 

- Obaj Ukraińcy zostali wzięci jako zakładnicy na terytorium ukraińskim, przewiezieni i uwięzieni w Rosji i wbrew ich wolni narzucono im rosyjskie obywatelstwo - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu John Kirby. W komunikacie napisano też, że USA stoją po stronie tych, którzy są "prześladowani za korzystanie ze swojego prawa do swobodnej wypowiedzi i zaangażowania w pokojowe protesty".

 

Kirby zażądał od Rosji natychmiastowego uwolnienia Sencowa i Kolczenki oraz ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, która jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku.

 

Wcześniej wtorkowy wyrok potępiła Unia Europejska, według której rosyjski sąd nie był kompetentny do orzekania w tej sprawie i naruszył międzynarodowe prawo.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?