We wrześniu rozmowy o roli Polski ws. Donbasu

(fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD)

Ukraińska i polska strona omówią we wrześniu możliwość przyłączenia Warszawy do rozmów o uregulowaniu sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - oświadczył wiceszef administracji prezydenta Ukrainy ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

 

Na briefingu w Kijowie we wtorek powiedział, że Ukraina koordynuje stanowiska ze stroną polską i "dziś, zaraz po Berlinie (po wizycie prezydenta Petra Poroszenki - PAP), odbyłem rozmowę z dyplomatycznym doradcą prezydenta" Andrzeja Dudy.

 

Jelisiejew, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, dodał, że na początku września na Ukrainę przyjedzie specjalny wysłannik Dudy, "z którym omówiona zostanie zarówno mapa drogowa dwustronnych relacji między prezydentami Ukrainy i Polski, jak i dalsze ewentualne włączenie Polski do uregulowania sytuacji w Donbasie". Część Donbasu jest opanowana przez prorosyjskich separatystów.

 

W połowie sierpnia Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy odpowiedzialny za sprawy zagraniczne, poinformował, że na początku września mają być ustalone harmonogram i forma kontaktów prezydentów. Zapowiedział, że uda się wtedy do Kijowa i zapewnił, że jest w stałym kontakcie ze swym odpowiednikiem w kancelarii prezydenta Poroszenki.

 

Jelisiejew podkreślił we wtorek, że Ukraina docenia gotowość Polski w sprawie przyłączenia się do uregulowania sytuacji na wschodzie kraju i dlatego Polska jest ważnym strategicznym partnerem. Potwierdził zgodę Ukrainy na modyfikację formatu rozmów na temat ukraińskiego kryzysu - pisze Interfax-Ukraina.

 

- Jest mi obojętne, jaki będzie format, i ludziom w Donbasie też jest to obojętne. Najważniejsze, żeby w Donbasie zapanował pokój i spokój - zaznaczył, dodając, że "wszystko jedno, czy będzie to format genewski, normandzki czy inny". - Najważniejsze, by ruszyć z miejsca proces miński, a w jaki sposób to się uczyni to już odpowiedzialność nas, dyplomatów - mówił.

 

Prezydent Duda zapowiedział w niedzielę, że podczas swojej wizyty w Berlinie w najbliższy piątek będzie rozmawiał o ewentualnym rozszerzeniu kręgu uczestników rozmów. Zasugerował udział Stanów Zjednoczonych i sąsiadów Ukrainy, a także przedstawiciela którejś z instytucji europejskich.

 

W poniedziałek Poroszenko w czasie wizyty w Berlinie oznajmił, że nie widzi potrzeby wprowadzania innych formatów rozmów niż format normandzki. Tak określa się rozmowy prowadzone od lata 2014 roku w gronie czterech państw: Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy. - Mamy format miński i format normandzki; w ich ramach możemy dyskutować o wszystkim - wyjaśnił prezydent Ukrainy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook