Macedonia: napływ uchodźców po zniesieniu blokady

(fot. PAP/EPA/DJORDJE SAVIC)

Kolejne setki migrantów przedarły się w niedzielę do Macedonii, która w obliczu naporu na swą granicę z Grecją faktycznie zniosła utrzymywaną tam dotąd blokadę policyjną.

 

Jak podał macedoński internetowy portal informacyjny vesti.mk, siły bezpieczeństwa, które przez poprzednie dwa dni interweniowały przeciwko uchodźcom używając granatów ogłuszających i gazu łzawiącego, zrezygnowały w niedzielę z ich powstrzymywania.

 

W sobotę tysiące migrantów m.in. z Afryki i Bliskiego Wschodu sforsowały graniczne zapory z drutu kolczastego w pobliżu macedońskiego miasta Gevgelija, przez które przebiegają autostrada i linia kolejowa z greckich Salonik do Skopje. Policja uczyniła niewiele, by temu zapobiec.

 

Większość uchodźców zamierza udać się do Serbii i dalej w kierunku Niemiec, Szwecji, Norwegii lub Holandii.

 

Jak podały serbskie media, kilka tysięcy ludzi przybyło do Preszeva na południu Serbii, gdzie już w nocy z soboty na niedzielę rozpoczęto rejestrację migrantów. Około tysiąca z nich umieszczono w ośrodku przyjmującym, a dalsze 4 tys. czeka w pobliskim obozie Miratovac - poinformowała serbska telewizja państwowa RTS.

 

Po sobotnim sforsowaniu granicy Macedonii jej minister spraw wewnętrznych Mitko Cavkov zaapelował do Grecji o spowolnienie transferu nowych przybyszów z Turcji, co pomogłoby w stabilizowaniu sytuacji.

 

Grecki prom Eleftherios Venizelos wyokrętował w niedzielę w Pireusie blisko 2,5 tys. uchodźców, którzy przedostali się wcześniej z Turcji na greckie wyspy we wschodniej części Morza Egejskiego. Przebywa na nich nadal ponad 10 tys. migrantów i każdego dnia przybywają setki nowych.

 

Według Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji z siedzibą w Genewie od początku bieżącego roku do Europy przybyło przez Morze Śródziemne ponad ćwierć miliona migrantów, w tym blisko 150 tys. do Grecji i ponad 100 tys. do Włoch.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook