Z powodu imigracji zagrożony układ z Schengen?

(fot. rockcohen / Foter / CC BY)

Unia Europejska musi zmienić podejście do kryzysu imigracyjnego, bo zagrożony jest układ z Schengen o zniesieniu kontroli granicznych - ostrzegł w niedzielę minister spraw zagranicznych Włoch Paolo Gentiloni. Skrytykował postawy egoizmu w UE.

 

- Zagrożony jest jeden z fundamentalnych filarów Unii Europejskiej; wolność poruszania się osób - powiedział szef włoskiego MSZ w wywiadzie dla rzymskiego dziennika "Il Messaggero".

 

Następnie dodał: - Od wybrzeży Włoch po grecką wyspę Kos, od Macedonii do Węgier i Calais widzimy eskalację napięć, które w dalszej perspektywie mogą doprowadzić do zakwestionowania układu z Schengen - w ten sposób Gentiloni odniósł się do wydarzeń na granicach, które masowo usiłują przekroczyć nielegalni imigranci.

 

- Imigranci nie przybywają do Grecji, Włoch czy na Węgry, ale do Europy i z tego powodu także zasady ich przyjmowania powinny zostać zeuropeizowane - oświadczył szef włoskiej dyplomacji.

 

Paolo Gentiloni stwierdził też: - W kwestii imigracji istnieje ryzyko, że Europa da z siebie wszystko, co najgorsze; egoizm, chaotyczne decyzje i polemikę między państwami członkowskimi.

 

- Operacje poszukiwania i ratowania imigrantów na Morzu Śródziemnym nabrały europejskiego zasięgu i zmniejszyły ryzyko tragedii. Ale jak długo można akceptować to, że statki z różnych krajów Europy ratują imigrantów, by przywieźć ich do włoskich portów? - zapytał minister spraw zagranicznych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook