Syria: w izraelskim nalocie zginęło 5 osób

(fot. PAP/EPA/Ancho Gosh/ JINI)

Izraelskie samoloty bezzałogowe przeprowadziły w piątek nalot na cele w południowej Syrii, zabijając pięciu cywilów. Celem nalotu był cywilny samochód we wsi Kom - poinformowała państwowa telewizja syryjska.

 

Izrael potwierdził ten atak, wskazując, że samochód należał do palestyńskiej organizacji Islamski Dżihad.

 

Wcześniej, w nocy z czwartku na piątek, w izraelskim nalocie zginął jeden syryjski żołnierz, a siedmiu zostało rannych. Według syryjskiej telewizji powołującej się na źródło w siłach zbrojnych, celem tego nalotu był posterunek wojskowy w pobliżu okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan.

 

W czwartek cztery pociski rakietowe wystrzelone z miejsc kontrolowanych przez syryjskie wojsko spadły na północny Izrael, nie powodując ofiar w ludziach. W odwecie Izrael odpowiedział atakiem rakietowym w rejonie Wzgórz Golan.

 

Izraelska armia w wydanym oświadczeniu uznała, że odpowiedzialność za atak rakietowy ponosi palestyński Islamski Dżihad, którego działalność - jak podkreślono - jest finansowana przez Iran. Izrael winą za czwartkowy atak obarczył także rząd syryjski, któremu zagroził poważnymi konsekwencjami.

 

Izrael stara się trzymać z daleka od wojny domowej, która od 2011 roku toczy się w sąsiedniej Syrii, jednak zbrojny konflikt ustawicznie daje o sobie znać. Pociski rakietowe kilkakrotnie przez pomyłkę spadały już na Izrael, nie powodując jak dotąd większych szkód.

 

We wrześniu 2014 roku izraelska armia zestrzeliła w przestrzeni powietrznej nad Wzgórzami Golan syryjski myśliwiec, w miesiąc wcześniej - drona, który nadleciał od strony Syrii. Izraelscy żołnierze reagowali też na sporadyczny ostrzał moździerzowy z Syrii; zdaniem Izraela przynajmniej część z tych incydentów to ataki wymierzone w izraelskich żołnierzy i ludność cywilną.

 

Patrolowana przez siły pokojowe ONZ strefa buforowa pomiędzy Izraelem a Syrią na Wzgórzach Golan ma być w założeniu wolna od wszelkich formacji zbrojnych. Jednak w marcu 2013 roku po raz pierwszy wtargnęli do niej syryjscy rebelianci. Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a strefę buforową ustanowiono tam na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook