NATO przestrzega separatystów i Rosję

(fot. Astapenkov / Shutterstock.com)

NATO przestrzegło w środę separatystów na wschodzie Ukrainy, którzy są wspierani przez Rosję, że jakiekolwiek próby zajmowania przez nich kolejnych terenów będą nie do przyjęcia. W ostatnich tygodniach sytuacja na wschodzie Ukrainy się zaostrza.

 

Jak napisała w oświadczeniu wicerzeczniczka Sojuszu Carmen Romero, kraje członkowskie omówiły sytuację i podkreśliły, że wszystkie strony powinny dążyć do "deeskalacji oraz wykazać powściągliwość".

 

"Sojusznicy wyrazili głębokie zaniepokojenie z powodu ostatniej, nagłej eskalacji przemocy" na wschodzie Ukrainy - czytamy w komunikacie.

 

"Rosja ma szczególny obowiązek znalezienia rozwiązania politycznego" - dodała Romero, przypominając, że według NATO konflikt, który w ciągu 16 miesięcy pochłonął już ponad 6,8 tys. ofiar, musi zostać rozwiązany "drogą dyplomatyczną".

 

"Drogą do pokoju" jest "pełne wdrożenie porozumień z Mińska", dzięki którym w lutym wprowadzono kruche zawieszenie broni - zaznaczyła rzeczniczka.

 

Ostatnio, mimo rozejmu, starcia są coraz bardziej krwawe. W niedzielę, jak pisze agencja AFP, zginęło 10 osób, głównie w ostrzale wsi Sartana, w rejonie mającego strategiczne znaczenie portu Mariupol. Jest to ostatnie duże miasto na wschodzie kraju kontrolowane przez władze w Kijowie.

 

"Dla społeczności międzynarodowej jakakolwiek próba zajęcia dalszych części terytorium Ukrainy będzie nie do przyjęcia" - ostrzegła Romero. Separatyści już wcześniej otwarcie wskazywali Mariupol jako swój następny cel.

 

Romero oświadczyła też, że "obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) muszą mieć możliwość wykonywania swej pracy w nieograniczony i bezpieczny sposób". Organizacja, której obserwatorzy są rozmieszczeni w terenie, by nadzorować przestrzeganie porozumień z Mińska, w środę skarżyli się, że są nękani w bezprecedensowym stopniu.

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, rosja, nato

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook