Rosja oskarża Kijów o nasilenie ataków w Donbasie

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Moskwa zaapelowała we wtorek do Kijowa, by zakończył "nieodpowiedzialne akcje" na wschodzie Ukrainy. Dzień wcześniej ukraińskie źródła wojskowe informowały o ataku prorosyjskich separatystów na pozycje sił rządowych koło wsi Starohnatiwka w obwodzie donieckim.

 

Rosyjskie MSZ napisało w oświadczeniu, że sytuacja w Donbasie w ostatnich dniach pogorszyła się. "Niestety wojownicza retoryka Kijowa znacznie zaostrzyła się. Wzywamy ukraińską stronę do powściągliwości i nienaruszania nieodpowiedzialnymi działaniami mińskich porozumień" - głosi komunikat.

 

Władze Ukrainy w poniedziałek oskarżyły separatystów o przeprowadzenie w obwodzie donieckim najcięższych ataków artyleryjskich od czasu zawarcia rozejmu w lutym w Mińsku.

 

Po ataku prorosyjskich separatystów na pozycje sił rządowych w pobliżu wsi Starohnatiwka w obwodzie donieckim szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin zatelefonował w poniedziałek do swego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Ławrowa i zaapelował do Rosji o opamiętanie się.

 

MSZ Rosji po rozmowie Klimkina z Ławrowem podkreśliło, że strona rosyjska ponownie zwróciła uwagę na konieczność nawiązania przez Kijów bezpośredniego dialogu z Donieckiem i Ługańskiem (synonim separatystycznych samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy) jako rękojmi znalezienia rozwiązań, które byłyby do przyjęcia dla obu stron.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.75

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook