Birma: w powodziach zginęło ponad 100 osób

(fot. PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING)

W powodziach w Birmie zginęło już ponad 100 osób - poinformowały w poniedziałek władze tego kraju; większość ofiar to mieszkańcy położonego na zachodzie autonomicznego stanu Arakan. W trwających od końca czerwca powodziach ucierpiało około 1 mln osób.

 

W ubiegłym tygodniu władze birmańskie informowały o ponad 80 ofiarach śmiertelnych żywiołu.

 

W obawie przed pogorszeniem sytuacji zarządzono 6 sierpnia ewakuację mieszkańców nisko położonych części delty rzeki Irawadi, gdzie woda przekroczyła stany alarmowe. Mieszka tam około 6,2 mln ludzi, co stanowi 12 proc. populacji Birmy.

 

Tamtejsze ministerstwo rolnictwa poinformowało, że powódź zalała około 480 tys. hektarów upraw z czego całkowicie zniszczyła prawie 180 tys. hektarów. Organizacje humanitarne ostrzegają, że klęska żywiołowa może zakłócić dostawy żywności w środku sezonu monsunowego.

 

W zeszłym tygodniu rząd Birmy zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc humanitarną; wsparcia udzieliły mu Chiny i Indie.

 

Każdego roku między czerwcem a październikiem Birma zmaga się z powodziami wywołanymi przez deszcze monsunowe, ale tym razem sytuacja jest znacznie gorsza; władze mówią, że "kraj stoi w obliczu wielkiej katastrofy".
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook