Ukraina: spalono samochody obserwatorów OBWE

(fot. shutterstock.com)

W Doniecku, bastionie prorosyjskich separatystów na wchodzie Ukrainy, w nocy spalono cztery samochody opancerzone członków misji obserwacyjnej OBWE - poinformowała w niedzielę misja. Samochody były zaparkowane przed hotelem, w którym mieszkają obserwatorzy.

 

Wiceszef międzynarodowej misji Alex Hug zapewnił miejscowe media, że nie zamierza ona po tym incydencie opuścić Doniecka, chociaż oczywiście "zrewiduje stosowane dotąd środki bezpieczeństwa". Obserwatorzy z ramienia OBWE przebywają w Doniecku, aby nadzorować realizację porozumień podpisanych między Kijowem a rebeliantami w połowie lutego tego roku.

 

- Należy sprawdzić, czy ci, którzy powinni gwarantować nam bezpieczeństwo w tak zwanej DRL (Donieckiej Republice Ludowej), podejmują właściwe środki w celu umożliwienia nam wykonywania w Doniecku i okolicach naszej pracy - dodał Hug.

 

- Widać są tacy, którzy chcą, żeby OBWE przestała raportować o tym, co się dzieje w Doniecku - napisano w komunikacie misji zamieszczonym na Facebooku, podkreślając, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo misji spoczywa na tych, którzy kontrolują Donieck.

 

Szef negocjatorów z ramienia DRL Denis Puszylin zapewnił, że środki bezpieczeństwa podejmowane w celu zapewnienia ochrony misji OBWE "zostały już wzmocnione", aby "nie dopuścić do powtórzenia się tej sytuacji w przyszłości".

 

Zdaniem Kijowa samochody OBWE podpalili stronnicy separatystów. Rzecznik administracji prezydenta Ukrainy ds. operacji wojskowej na wschodzie kraju Ołeksandr Motuzianik wskazał, że przedstawiciele OBWE przekazywali ostatnio wiele informacji niewygodnych dla separatystów.

 

W ubiegłym tygodniu Hug oświadczył, że zawieszenia broni, co do którego porozumiano się w Mińsku, nie przestrzegają ani separatyści, ani ukraińskie oddziały rządowe.

 

Członkowie misji "byli celem ataków w wielu przypadkach, mimo że obie strony - Kijów i siły prorosyjskie - wiedziały gdzie się znajdujemy" - podkreślił.

 

Chociaż Kijów i separatyści zapewniają, że wycofali całą ciężką broń kalibru ponad 100 milimetrów, obie strony oskarżają się nieustannie o użycie zakazanej broni.

 

Według ostatnich danych ONZ około 7 000 osób - biorących udział w walkach oraz cywilów - zginęło na wschodzie Ukrainy w ciągu piętnastu miesięcy konfliktu między armią ukraińską a rebeliantami.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, donieck

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook