300 tys. uchodźców przybyło w tym roku do Niemiec

(fot. PAP/EPA/ROLAND SCHLAGER)

Niemcy przyjęły od początku roku już ponad 300 tys. osób ubiegających się o prawo azylu - pisze w sobotę niemiecki dziennik "Die Welt". Oznacza to, że władze Niemiec stoją w obliczu rekordowego napływu uchodźców.

 

Według dziennika, który powołuje się na protokół z piątkowej rozmowy telefonicznej ministrów spraw wewnętrznych 16 krajów związkowych RFN, "Niemcy zarejestrowały już 302 415 osób ubiegających się o azyl".

 

Liczba ta jest znacznie większa niż podawana przez Federalny Urząd ds. Migrantów i Uchodźców (BAMF), który jak dotąd zarejestrował 258 tys. wniosków. Według "Die Welt" różnica wynika z faktu, że dane landów jeszcze nie zostały uwzględnione na poziomie federalnym, a tym samym nie zostały uznane przez BAMF.

 

Landy, które dzielą między siebie uchodźców stosownie do swej zamożności, wielokrotnie już biły na alarm, wzywając do zwiększenia federalnej pomocy, aby poradzić sobie z napływem potencjalnych azylantów.

 

BAMF spodziewał się przybycia w tym roku 450 tys. osób ubiegających się o azyl, ale musiał podnieść te prognozy do rekordowej liczby 500 tys. W 2014 roku Niemcy przyjęły ponad 202 tys. azylantów, o 60 proc. więcej niż w 2013 roku. Według dziennika "Tagesspiegel" wewnętrzne dane BAMF, jeszcze nieoficjalne, zakładają, że w tym roku może przybyć do Niemiec ok. 600 tys. osób ubiegających się o azyl.

 

W piątek przewodniczący BAMF Manfred Schmidt mówił o rekordowym napływie azylantów w lipcu. Do tej pory Niemcy jeszcze nie przyjęły w ciągu jednego miesiąca tylu azylantów co w lipcu - 79 tys. głównie Syryjczyków, Irakijczyków i Afgańczyków.

 

Ze względu na swoją zdrową gospodarkę Niemcy stały się pierwszym krajem docelowym w UE dla imigrantów, w tym tych, którzy uciekają przed ubóstwem, wojnami i prześladowaniami. Masowy napływ uchodźców niesie z sobą problemy, zwłaszcza w małych miejscowościach na wschodzie Niemiec, gdzie mieszka niewielu cudzoziemców. Od początku roku przemoc wobec uchodźców w Niemczech eksplodowała: od stycznia do czerwca doszło do 202 jej przypadków, czyli było ich tyle, co w całym roku ubiegłym.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook