Jakie są główne zmartwienia Europejczyków?

(fot. shutterstock.com)

Według sondażu opublikowanego w końcu lipca przez Komisję Europejską, dla obywateli UE imigracja stała się głównym zmartwieniem, ważniejszym od kwestii ekonomicznych. Sondaż Eurobarometru przeprowadzono w końcu maja w krajach członkowskich UE.

 

Według poprzedniego sondażu z listopada głównymi powodami do zmartwień dla obywateli UE była sytuacja gospodarcza i deficyt publiczny. Imigracji przypadło czwarte miejsce; zmartwienie nią deklarowało jesienią 24 proc. badanych.

 

Jako powód zaniepokojenia wymienia ją obecnie na pierwszym miejscu 38 proc. obywateli, podczas gdy sytuację gospodarczą - 27 proc. (o 6 pkt. procentowych mniej niż jesienią), bezrobocie - 24 proc. (o 6 pkt. procentowych mniej niż jesienią) i finanse publiczne - 23 proc. (o 2 pkt. procentowe mniej niż jesienią).

 

Imigrację jako powód do zaniepokojenia wymieniali najczęściej obywatele 20 krajów unijnych, w tym najbardziej na Malcie (65 proc.), która stoi w obliczu masowego napływu imigrantów, oraz w Niemczech (55 proc.).

 

We Włoszech, dokąd przybywają tysiące imigrantów po niebezpiecznej przeprawie przez Morze Śródziemne imigracja jest pierwszym powodem do zmartwień wymienianym przez 43 proc. badanych. We Francji jako powód zmartwień wymienia ją na pierwszym miejscu 34 proc. mieszkańców, którzy na drugim miejscu wymieniają gospodarkę (30 proc.).

 

Ludzi w UE coraz bardziej też martwi terroryzm - zaniepokojenie nim od jesieni wzrosło o 6 pkt. procentowych i wynosi obecnie 17 proc.

 

Badaniem Eurobarometru objęto w maju 31 tys. osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?