Irak: egzekucja 80 członków komisji wyborczej

(fot. shutterstock.com)

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) dokonali egzekucji 80 członków komisji wyborczej w okupowanym przez nich od roku Mosulu, drugim co do wielkości mieście Iraku. Wśród zabitych na podstawie specjalnie wydanej fatwy religijnej jest piętnaście kobiet.

 

Odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa z ramienia irackiej Demokratycznej Partii Kurdystanu Mohiedin al-Mazuri ogłosił w czwartek, że zwłoki pomordowanych zostały przewiezione tego dnia do kostnicy miejskiej w Mosulu.

 

Ofiarą egzekucji padli członkowie komisji, które działały podczas wyborów z kwietnia 2014 roku. Wszystkich aresztowano kilka dni temu.

 

W listopadzie ubiegłego roku IS dokonało egzekucji dwóch kobiet, które kandydowały z Mosulu w zeszłorocznych wyborach: Ibtisam Ali Gergis i Miran Ghazi.

 

W październiku ekstremiści islamscy zabili inną kobietę, która kandydowała w wyborach - Iman Junes. Jej ciało wrzucili do studni przekształconej w zbiorowy grób.

 

Wszystkich tych egzekucji dżihadyści dokonali w imię wiary. Według nich demokracja jest grzechem, ponieważ zastępuje rządy Boga rządami ludzi sprawujących władzę, podczas gdy rządzić powinien imam wybrany przez duchownych, aby wprowadzać prawo islamskie nie zaś "grzeszną wolę wyborców".

 

W czerwcu 2014 roku IS zagarnęło wielkie obszary prowincji Niniwa, Salah ad-Din i Dijala w północno-środkowym Iraku, a zarazem proklamowało kalifatem opanowane przez siebie terytoria w Iraku i Syrii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?