Cipras nie wyklucza przedterminowych wyborów

(fot. tjuel / foter / CC BY)

Konfrontowany z wewnętrzną opozycją w swej lewicowej partii Syriza premier Grecji Aleksis Ciras nie wykluczył w środę możliwości rozpisania przedterminowych wyborów w razie, gdyby utracił większość parlamentarną.

 

Zadeklarował jednocześnie, że jego rząd zrealizuje uzgodnione z zagranicznymi kredytodawcami reformy budżetowe, ale nie będzie dodatkowo rozszerzał ich zasięgu.

 

- Dobrze znam treść porozumienia, które podpisaliśmy na szczycie strefy euro 12 lipca. Wprowadzimy te zobowiązania w życie niezależnie od tego, czy się z nimi zgadzamy, czy nie. Nic ponad to - powiedział Cipras greckiemu radiu Sto Kokkino.

 

W czwartek ma się odbyć posiedzenie komitetu centralnego Syrizy, a wielu jego członków jest oburzonych zgodą Ciprasa na przedsięwzięcia oszczędnościowe i to w wersji surowszej od tej, jaką greccy wyborcy odrzucili 5 lipca w referendum.

 

Rzeczniczka Komisji Europejskiej odmówiła poinformowania, jakich dodatkowych działań reformatorskich oczekuje się od Grecji przed udostępnieniem jej trzeciego programu pomocy kredytowej z maksymalnym wolumenem 86 mld euro. Wcześniej w tym tygodniu rzeczniczka powiedziała, że dla uruchomienia pierwszych płatności potrzebnych jest więcej przedsięwzięć.

 

W poniedziałek w Atenach podjęto intensywne wstępne rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i będącego funduszem ratunkowym strefy euro Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Potem jeszcze w bieżącym tygodniu przewidziane są negocjacje szefów misji tych instytucji w Grecji z greckimi ministrami.

 

W obliczu dramatycznego kryzysu finansów publicznych i groźby bankructwa Grecja wprowadziła 29 czerwca ścisłą kontrolę przepływu kapitału, zamykając do odwołania ateńską giełdę i wyznaczając limity kwot wypłat z depozytów bankowych.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja, cipras

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook