Erdogan: Turcja nie cofnie się w walce z terroryzmem

(fot. Nico Kaiser / Foter / CC BY)

Turcja nie cofnie się ani o krok w walce z terroryzmem - oświadczył we wtorek prezydent Recep Tayyip Erdogan. Wyraził nadzieję, że NATO na spotkaniu we wtorek zadeklaruje gotowość do podjęcia niezbędnych kroków, choć nie wyjaśnił, na czym miałyby one polegać.

 

- Nie cofniemy się ani o krok w walce z terroryzmem, jest to proces i będzie on kontynuowany z tą samą determinacją - powiedział Erdogan na konferencji prasowej przed odlotem do Chin z oficjalną wizytą.

 

Oświadczył, że niemożliwe jest kontynuowanie procesu pokojowego z bojownikami kurdyjskimi, zaś politycy powiązani z "grupami terrorystycznymi" powinni - jego zdaniem - zostać pozbawieni immunitetu.

 

Przed wylotem do Chin Erdogan oświadczył, że Turcja jest otwarta na nową ofertę z Chin, dotyczącą systemu obrony przeciwlotniczej. Ankara planowała zakupienie w Chinach takiego systemu, co wzbudziło poważne zastrzeżenia partnerów Turcji w NATO.

 

Na wniosek władz Turcji przed południem we wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, która ma omówić sytuację po podjęciu przez Turcję nalotów na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii oraz eskalacji napięcia między Ankarą a Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) w Iraku.

 

Turcja, długo unikająca angażowania się w konflikt z IS, rozpoczęła w piątek ofensywę przeciwko dżihadystom na północy Syrii po przypisywanym im zamachu samobójczym w Suruc, przy syryjskiej granicy, w którym 20 lipca zginęły 32 osoby. Jednocześnie tureckie władze otworzyły drugi front przeciw kurdyjskim rebeliantom z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na północy Iraku po serii ataków na tureckie siły bezpieczeństwa.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?