Obama: wzmożona presja na islamistów

(fot. PAP/EPA/DAI KUROKAWA)

Prezydent USA Barack Obama powiedział w poniedziałek w Addis Abebie, że obiecał władzom Etiopii "wzmożenie presji" na somalijskich islamistów, którzy przeprowadzili w niedzielę kolejny atak w Mogadiszu. Zginęło w nim co najmniej 15 osób.

 

Amerykański przywódca podkreślił na wspólnej konferencji z premierem Hailemariamem Desalegnem, że etiopskie wojsko pomogło ograniczyć działania bojowników w Somalii, ale jeszcze dużo w tej kwestii zostało do zrobienia. Al-Szabab nie ma nic innego do zaoferowania poza "śmiercią i destrukcją" - powiedział Obama.

 

Prezydent obiecał "wzmożenie presji" na organizację Al-Szabab, która określiła ostatni zamach w Mogadiszu jako odpowiedź na ataki przeprowadzane przez siły Unii Afrykańskiej i somalijski rząd. Etiopia odgrywa ważną rolę w Unii Afrykańskiej i jest kluczowym partnerem USA w walce z terroryzmem w Rogu Afryki.

 

Obama ostrzegł też, że sytuacja humanitarna w Sudanie Południowym stale się pogarsza i warunki życia są tam "coraz trudniejsze". Przypomniał, że państwom afrykańskim nie udało się do tej pory wypracować rozwiązania konfliktu w tym targanym wojną domową kraju. Zapowiedział, że USA chcą w tym pomóc i wezwał by w najbliższych kilku tygodniach doprowadzić do pokoju.

 

Obama ma zamiar spotkać się w Addis Abebie z przywódcami krajów regionu w celu omówienia m.in. kryzysu w Sudanie Południowym. Jak pisze Reuters, jeśli do wyznaczonego terminu, czyli 17 sierpnia, nie dojdzie do porozumienia w sprawie zakończenia konfliktu, mogą oni rozważyć ekonomiczne sankcje wobec Sudanu Południowego i wprowadzenie embarga na zakup broni przez ten kraj.

 

Premier Etiopii Desalegn powiedział z kolei, że popiera pogląd, że Afrykanie powinni wziąć odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo, ale potrzebują jeszcze wsparcia USA. Nawiązując do wypowiedzi amerykańskiego gościa o przestrzeganiu praw człowieka podkreślił, że "zobowiązanie do wprowadzenia demokracji w jego kraju jest prawdziwe", lecz "demokracja ta jest jeszcze bardzo młoda".

 

Obama przybył do Etiopii w niedzielę wieczorem, odwiedzając wcześniej Kenię, kraj urodzin swego ojca. Kryzys w Sudanie Południowym i wyzwania dotyczące praw człowieka na Czarnym Lądzie znalazły się na pierwszym planie podczas podróży amerykańskiego prezydenta.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook