Trójnarodowa brygada: Polska-Litwa-Ukraina

Ministrowie Obrony Narodowej, od lewej: Polski - Tomasz Siemoniak, Ukrainy - Stepan Poltorak, Litwy - Juozas Olekas, podczas podpisania porozumienia ws. szczegółów funkcjonowania trójnarodowej brygady - LITPOLUKRBRIG (fot. PAP/EPA/MYKOLA TYS).

Ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy: Tomasz Siemoniak, Juozas Olekas i gen. Stepan Połtorak podpisali w piątek we Lwowie porozumienie techniczne ws. szczegółowych aspektów funkcjonowania wspólnej, trójnarodowej brygady - LITPOLUKRBRIG. Pierwsze ćwiczenie tej jednostki ma się odbyć za kilka miesięcy.

 

Trójnarodowa brygada powstała na mocy umowy międzypaństwowej podpisanej we wrześniu 2014 r. w Warszawie; jest przeznaczona głównie do udziału w operacjach pokojowych. - My w Polsce pokładamy duże nadzieje w tej brygadzie. Chcemy, aby bardzo szybko zaczęła ćwiczyć i aby bardzo szybko stała się jedną z głównych płaszczyzn współpracy wojskowej między naszymi trzema państwami - powiedział po podpisaniu porozumienia wicepremier Siemoniak.

 

- Chcemy, aby brygada była też formą wsparcia i pomocy dla naszych ukraińskich przyjaciół w reformowaniu ich sił zbrojnych - dodał.

 

Połtorak powiedział, że brygada przyczyni się do szkolenia wojsk i wymiany doświadczeń, służących rozwojowi ukraińskich sił zbrojnych. Z kolei Olekas podkreślił, że powołanie jednostki to ważny krok na drodze wspierania Ukrainy w sytuacji, gdy trwają walki na wschodzie tego kraju.

 

Polski minister podkreślił, że kwatera główna brygady w Lublinie już czeka na oficerów z Litwy i Ukrainy (łącznie ponad 20, którzy dołączą do ok. 50 Polaków; w Lublinie jest ponadto batalion dowodzenia brygady).

 

- Bardzo jesteśmy zainteresowani otwarciem tego projektu. Także inne państwa deklarowały zainteresowanie. Mamy chętne państwa do pierwszych ćwiczeń brygady, które odbędą się w ciągu kilku najbliższych miesięcy - poinformował Siemoniak.

 

- Myślę, że będzie to bardzo ważny projekt, który na długie lata będzie taką osią współpracy polsko-ukraińskiej - dodał.

 

Porozumienie techniczne zapowiadano, gdy we wrześniu 2014 r. w Warszawie ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali umowę o utworzeniu brygady (została ona już ratyfikowana przez wszystkie strony). Jak wyjaśnił Siemoniak, podpisany w piątek dokument reguluje m.in. kwestie prawne, finansowe, logistyczne i kadrowe.

 

Zgodnie z dokumentem dowództwo brygady osiągnie wstępną gotowość operacyjną za pół roku, a pełną - rok później.

 

Główne zadanie brygady ma polegać na udziale w operacjach pokojowych; celem powołania jednostki jest też zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Brygada ma się też stać bazą do powołania kolejnej grupy bojowej UE. Ma być wykorzystywana w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE oraz w ramach doraźnych koalicji zawiązywanych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami między państwami wystawiającymi siły.

 

Bataliony wydzielane do brygady z Litwy, Polski i Ukrainy pozostaną w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji i podporządkowane będą dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji. Polska skieruje do brygady jeden z batalionów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

 

Kluczowe stanowiska w brygadzie mają po kolei obsadzać oficerowie z trzech tworzących jednostkę państw.

 

W 2007 r. w Brukseli szefowie resortów obrony trzech państw postanowili o sformowaniu wspólnego batalionu. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku. Datę podpisania umowy o utworzeniu brygady kilkukrotnie przekładano. W końcu dokument został podpisany w Warszawie we wrześniu 2014 roku.

 

W piątek Siemoniak podkreślił, że ostatni rok był bardzo dobry dla tego projektu. - On ma siedem lat i sprawy toczyły się z różnym tempem. Natomiast zwłaszcza strona ukraińska uznała rok temu, że jest bardzo istotne, że to pomoże realnie, że to nie jest tylko takie przedsięwzięcie fasadowe i sprawy przyspieszyły - powiedział Siemoniak.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook