Austria przekaże 500 azylantów na Słowację

(fot. Elvert Barnes / Foter / CC BY)

Wiedeń powierzy Słowacji opiekę nad 500 uchodźcami, którzy zwrócili się o azyl w Austrii - wynika z dwustronnego porozumienia zawartego we wtorek między obu państwami. Słowacja pokryje koszty ich zakwaterowania i wyżywienia, a Austria - koszty personelu.

 

Minister spraw wewnętrznych Austrii Johanna Mikl-Leitner określiła porozumienie jako "wielki znak solidarności ze strony Słowacji". Słowacki szef MSW Robert Kaliniak tłumaczył gest Bratysławy chęcią "spłaty długów" wobec sąsiedniej Austrii, która przyjmowała uchodźców w czasach żelaznej kurtyny i poparła przyjęcie Słowacji do UE i strefy Schengen.

 

Kaliniak podkreślił, że uchodźcy pozostaną w gestii Austrii, której obowiązkiem będzie rozpatrzenie ich wniosków o azyl.

 

Tymczasem 5-tysięczna gmina Gabczikovo na południu Słowacji wyraziła w środę sprzeciw wobec zamiaru umieszczenia na jej terenie tymczasowego obozu dla azylantów z Austrii. W gminie tej funkcjonował swego czasu obóz dla migrantów z byłej Jugosławii, ale jego działalność zakończyła się ponad sześć lat temu.

 

8,5-milionowa Austria, do której przybyło już w tym roku ok. 70 tys. nowych imigrantów, wobec 28 tys. w 2013 roku, uskarża się na zbyt dużą liczbę uchodźców.

 

Według austriackiego MSW kraj proporcjonalnie do liczby mieszkańców dostał dziesięć razy więcej wniosków o azyl niż Włochy i Grecja łącznie. Po spotkaniu w poniedziałek w Brukseli okazało się, że Austria i Węgry nie zgodziły się w ramach unijnego programu relokacji na przyjęcie żadnego imigranta od Grecji i Włoch. Łącznie kraje UE miałyby przyjąć od tych krajów 40 tys. imigrantów. Na razie brakuje chętnych na przyjęcie ok. 5 tys. ludzi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook