Grecja: wiele firm chce się przenieść za granicę

(fot. Simon Cocks / (CC BY 2.0 / flickr.com)

Kontrola przepływu kapitału i brak stabilizacji gospodarczej w Grecji mają negatywny wpływ na tamtejsze przedsiębiorstwa - blisko jedna czwarta firm rozważa przeniesienie się za granicę - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu stowarzyszenia Endeavor.

 

Z badania wynika, że 23 proc. przedsiębiorstw zastanowiłoby się "nad przeniesieniem siedziby za granicę ze względu na bezpieczeństwo, finanse i stabilność" - informuje ta organizacja pozarządowa specjalizująca się w doradztwie w zakresie tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw.

 

W sumie 69 proc. ankietowanych przedsiębiorstw przyznało, że zanotowało "znaczący spadek" z powodu kontroli przepływu kapitału w Grecji, którą wprowadzona 29 czerwca i która uniemożliwiała prawie cały transfer pieniędzy za granicę.

 

45 proc. firm musiało opóźnić płatności swym dostawcom, podczas gdy 11 proc. zmniejszyło lub zaprzestało produkcji z powodu braku surowców.

 

Firmy - jak zauważono w badaniu - nie patrzą z optymizmem na najbliższe miesiące w sytuacji, gdy Grecja i jej międzynarodowi wierzyciele wciąż negocjują warunki nowej pomocy międzynarodowej.

 

70 proc. z nich uważa, że kontrola przepływu kapitału zostanie utrzymana dłużej niż cztery miesiące, a 44 proc. - że dłużej niż dziesięć miesięcy.

80 proc. badanych firm wierzy jednak, że Grecja pozostanie w strefie euro przynajmniej w ciągu najbliższych dwóch lat.

 

Ankietę przeprowadzono w dniach 13-17 lipca na grupie 300 firm.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook