KE: Grecja dostała ponad 7 mld euro pożyczki

(fot. PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS)

Komisja Europejska potwierdziła w poniedziałek, że Grecja otrzymała już ponad 7 mld euro pożyczki pomostowej i ma spłacać zaległe raty Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu oraz należności wobec Europejskiego Banku Centralnego.

 

- Mogę potwierdzić, że wypłacono Grecji 7,16 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), aby mogła spłacić swoje zaległości MFW i EBC - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej rzeczniczka KE Mina Andreewa.

 

30 czerwca Grecja nie była w stanie w terminie spłacić MFW raty w wysokości 1,55 mld euro, a także kolejnych 457 mln euro 13 lipca. W poniedziałek upływał natomiast termin spłaty ok. 3,5 mld euro należnych EBC, a także ok. 700 mln euro z tytułu odsetek.

 

Andreewa podkreśliła, że KE jest przekonana, iż Grecja jeszcze w poniedziałek ureguluje te zaległości. Jeszcze przed południem źródło w greckim resorcie finansów, na które powoływała się AFP informowało, że Grecja rozpoczęła spłacanie zaległych rat wobec MFW i EBC.

 

Rzecznika podkreśliła, że KE oczekuje, iż do środy wprowadzone zostaną kolejne, uzgodnione z władzami greckimi reformy. Chodzi o kodeks postępowania cywilnego, który ma przyspieszyć procesy jednocześnie ograniczając ich koszty, a także przepisy wdrażające dyrektywę o restrukturyzacji i likwidacji banków.

 

- Byliśmy konsultowani w tej sprawie i wspieramy greckie władze w opracowaniu tych działań legislacyjnych - oświadczyła Andreewa. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook