Grecja: zmiany w rządzie Aleksisa Ciprasa

(fot. tjuel / foter / CC BY)

W rządzie Grecji kierowanym przez premiera Aleksisa Ciprasa nastąpiły przetasowania - poinformował w piątek rzecznik rządu. Zastrzegł, że na stanowisku pozostaje minister finansów Euklid Cakalotos.

 

Agencje zwracają uwagę, że premier pozbył się z rządu "buntowników", którzy w parlamencie głosowali przeciwko uchwaleniu reform wymaganych przez zagranicznych wierzycieli Aten. Są to zarazem pierwsze od stycznia przetasowania w rządzie, kiedy Cipras stanął na jego czele.

 

Dotychczasowy minister pracy i solidarności społecznej Panos Skurletis obejmie ministerstwo energetyki, zastępując Panajotisa Lafazanisa, który głosował przeciwko reformom.

 

W resorcie finansów Nadję Walawani, dotychczasową wiceminister, zastąpi Tryfon Aleksiadis. Walawani również głosowała przeciwko reformom i podała się do dymisji.

 

Dalsze zmiany dotyczą resortu pracy. Na miejsce Skurletisa ministrem został Jeorjos Katrugalos, dotąd odpowiadający za reformę administracyjną. Ponadto deputowana Syrizy Olga Gerowasili będzie rzeczniczką rządu.

 

Jak mówił wcześniej PAP Aristides Hadżis z wydziału prawa i ekonomii Uniwersytetu Ateńskiego, w rządzie dojdzie do zmian, ponieważ premier nie może sobie pozwolić na to, aby ministrowie, którzy głosowali przeciwko reformom, kierowali resortami, które te reformy mają wprowadzać w życie.

 

Parlament Grecji uchwalił wymagany przez wierzycieli pakiet ustaw w nocy ze środy na czwartek. Nastąpił jednak rozłam w rządzącej Syrizie; wśród głosujących przeciwko reformom lub wstrzymujących się od głosu, było 38 członków tego ugrupowania. 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook