Szef MSZ Serbii o rozmowach ws. Donbasu

(fot. shutterstock.com)

Ivica Daczić, szef MSZ Serbii, która przewodniczy obecnie OBWE, zapowiedział w piątek w Kijowie, że osobiście będzie nadzorował najbliższe rozmowy w sprawie uregulowania konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

 

OBWE pośredniczy w rozmowach władz ukraińskich z separatystami w Donbasie w ramach tzw. grupy kontaktowej. Daczić rozmawiał w piątek o sytuacji w tym regionie z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem.

 

- Najważniejszym zadaniem jest uregulowanie sytuacji humanitarnej i uporanie się z problemami gospodarczymi. Zdecydowałem, że 21 lipca osobiście wezmę udział w posiedzeniu trójstronnej grupy kontaktowej - powiedział Daczić na wspólnej konferencji prasowej. Spotkania grupy kontaktowej odbywają się w stolicy Białorusi, Mińsku.

 

Z ramienia OBWE w Donbasie działa kilkusetosobowa specjalna misja obserwacyjna, która nadzoruje realizację porozumienia o zawieszeniu walk, zawartego w Mińsku w lutym. Minister spraw zagranicznych Ukrainy oświadczył, że jest to trudne, gdyż separatyści nie dopuszczają obserwatorów OBWE na tereny pod swoją kontrolą.

 

Klimkin przypomniał, że Ukraina zaproponowała wycofanie z linii frontu broni kalibru poniżej 100 mm, jednak nie ma sposobu, by to skontrolować. - Specjalna misja obserwacyjna jest do tego gotowa, ale Donieck i Ługańsk świadomie tego unikają i robią to wraz z przedstawicielami sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, którzy zalecają, by nie dopuszczać obserwatorów w miejsca składowania ciężkiego uzbrojenia. Problemem jest stanowisko Rosji - powiedział minister.

 

W piątek wieczorem sytuacja w Donbasie zostanie omówiona w tzw. formacie normandzkim przez przywódców Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji. Poinformował o tym prezydent Petro Poroszenko, który określił te rozmowy jako pilne. Żadnych innych szczegółów administracja Poroszenki nie ujawniła. Wiadomo jedynie, że politycy przeprowadzą telefoniczną konferencję.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, donbas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook