EBC: większe finansowanie dla greckich banków

(fot. scris - www.scris.it / foter / CC BY-ND)

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi poinformował w czwartek o zwiększeniu finansowania ratunkowego dla banków greckich (tzw. ELA) o 900 mln euro przez jeden tydzień. To pierwszy krok do otwarcia banków w Grecji.

 

Na konferencji prasowej Draghi powiedział, że dzięki uzgodnieniu planu pomocowego między Atenami a strefą euro przywrócone zostały warunki dla zwiększenia ELA. - Sytuacja się zmieniła. Nadeszło wiele informacji - o uzgodnieniu pożyczki pomostowej, głosowaniach w różnych parlamentach, co przywróciło warunki do podniesienia ratunkowego finansowania - wyjaśnił. W nocy z wtorku na środę pakiet pierwszych reform przyjął grecki parlament.

 

Draghi dodał, że EBC zawsze działał i w dalszym ciągu będzie postępował zgodnie z założeniem, że Grecja "jest i pozostanie członkiem strefy euro".

 

Zaznaczył, że wzrost finansowania ratunkowego o 900 mln euro jest zgodne z tym, o co prosił dla greckich banków bank centralny Grecji.

 

Dotychczas EBC utrzymywał ELA na poziomie z 26 czerwca, wynoszącym 89 mld euro. Grecki bank centralny może emitować pieniądze dzięki wsparciu ELA pod zastaw m.in. obligacji rządowych, których realna wartość spada w związku z sytuacją finansową kraju.

 

Mario Draghi oświadczył, że konieczność zmniejszenia greckiego zadłużenia, sięgającego 180 proc. PKB, jest "bezsporna". Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach między Grecją a wierzycielami będą się toczyć dyskusje na temat "najlepszej formy tego odciążenia".

 

Dodał, że w dalszym ciągu są "pytania dotyczące woli i zdolności greckiego rządu do wdrożenia" reform obiecanych kredytodawcom.

 

Draghi zastrzegł, że trudno przewidzieć, kiedy zniesiona zostanie kontrola przepływu kapitałów w Grecji, i podkreślił, że ważne jest uniknięcie paniki bankowej.

Greckie banki pozostają zamknięte od 29 czerwca. Obowiązują także limity na wypłaty gotówki z bankomatów, wynoszące 60 euro dziennie, i ograniczenia w transferach pieniędzy.

 

EBC od kilku miesięcy udziela greckim bankom finansowania ratunkowego, by pomóc im zachować płynność wobec masowego wycofywania depozytów bankowych przez Greków, którzy boją się załamania systemu finansowego.

 

Kredyty ELA mają fundamentalne znaczenie dla greckiego systemu bankowego, a załamanie sektora bankowego jest najpoważniejszym spośród wielu zagrożeń, przed jakimi stoi Grecja.

 

Ministrowie finansów państw strefy euro zgodzili się w czwartek na przyznanie Grecji trzyletniego programu pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) po zakończeniu niezbędnych krajowych procedur. Decyzja oznacza zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji z Grecją o trzecim programie wsparcia.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook