Francja: jest zgoda na pomoc dla Grecji

(fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Obie izby francuskiego parlamentu zatwierdziły w środę porozumienie ws. rozpoczęcia negocjacji na temat programu pomocy dla Aten. Premier Manuel Valls przedstawił program jako jedyną drogę pozwalającą na podźwignięcie się greckiej gospodarki z kryzysu.

 

Dokument w sprawie pomocy dla Grecji, przyjęty w poniedziałek w Brukseli na szczycie strefy euro, najpierw poparło 412 deputowanych Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu, a następnie 260 senatorów.

 

Zgromadzenie Narodowe liczy 577 deputowanych, a Senat 348 senatorów.

 

To porozumienie "nie jest czekiem in blanco" - oświadczył premier Valls podczas debaty w izbie niższej, oskarżając tych, którzy sprzeciwiali się porozumieniu.

 

- Nie ma ani Grexitu, ani Grexitu tymczasowego - rozwiązania tak absurdalnego, jak niebezpiecznego - zaznaczył szef francuskiego rządu.

 

- Słyszę, jak mówi się o upokorzeniu (Grecji). Ale upokorzenie tego kraju nastąpiłoby, gdyby został on wydalony ze strefy euro (...), podczas gdy zdecydowana większość Greków chciała zatrzymać wspólną walutę - powiedział Valls, zwracając się do deputowanych skrajnej lewicy, którzy głosowali przeciwko porozumieniu.

 

W Zgromadzeniu Narodowym 69 deputowanych zagłosowało przeciwko porozumieniu, a 49 wstrzymało się od głosu. W Senacie 23 senatorów było przeciwnych, a 60 wstrzymało się od głosu.

 

- Żądamy wiele od Grecji, nie po to, by ją karać, lecz aby towarzyszyć jej w niezbędnej naprawie gospodarki - argumentował francuski premier.

 

Przedstawił również porozumienie jako jedyną dla Francji szansę odzyskania "40 mld euro pożyczki" przyznanej Grecji w przeszłości.

 

Wyraził również zadowolenie z "solidności francusko-niemieckiego tandemu", która pozwoliła doprowadzić do porozumienia. - Francusko-niemiecki tandem musi być zrównoważony (...). Nie może zrobić wszystkiego, ale bez niego Europa nic nie może zrobić - zaznaczył.

 

Do środy grecki parlament musi zaakceptować całe porozumienie i uchwalić pierwszy pakiet ustaw wprowadzających reformy w kraju; jest to warunek podjęcia negocjacji z międzynarodowymi wierzycielami na temat nowego pakietu pomocy dla Aten.

 

Łączna wartość nowego, trzeciego już programu pomocy ma wynieść od 82 do 86 mld euro. Głosowanie w jednoizbowym Parlamencie Greckim oczekiwane jest późnym wieczorem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook