Francja: szef dżihadystów skazany na 9 lat

(fot. shutterstock.com)

Francuski sąd skazał w piątek na dziewięć lat więzienia szefa zdelegalizowanej we Francji od 2012 roku dżihadystycznej organizacji Forsane Alizza Mohameda Achamlana, obywatela Francji, za działalność terrorystyczną.

 

Skazanemu przez paryski sąd Achlamanowi zostały postawione zarzuty przygotowywania ataków terrorystycznych, wymierzonych w obiekty żydowskie w Paryżu, porwanie i torturowanie żydowskiego sędziego w Lyonie oraz grożenie państwu francuskiemu - informuje agencja Associated Press.

 

Jak podaje agencja Reutera, proces oskarżonych został poprzedzony przeszukaniami w domach członków Forsane Alizza, podczas których policja znalazła broń oraz dokumenty Achamlana, które zawierały listę celów ataków, takich jak sieć sklepów Hyper Cacher czy inne sklepy żydowskie.

 

Achlamane, który już wcześniej był skazywany za przestępstwa z użyciem broni i przemoc zaprzeczył, jakoby planował przeprowadzić ataki i powiedział, że celem grupy było po prostu zjednoczenie młodych muzułmanów - informuje Reuters.

 

Pozostałych 13 oskarżonych członków organizacji zostało skazanych na okres od roku do sześciu lat więzienia.

 

Wyrok został wydany sześć miesięcy po tym, jak radykalni islamscy bojownicy zabili 17 osób podczas ataków terrorystycznych na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" oraz koszerny sklep w Paryżu, co skłoniło francuskie władze do zwiększenia liczby funkcjonariuszy chroniących szczególnie zagrożone miejsca, takie jak synagogi i dworce kolejowe - przypomina Reuter.

 

Achamlane utworzył Forsane Alizza w 2010 r. Głównym celem działania organizacji miała być walka z rozpowszechniającą się w jej opinii islamofobią, jednak organizacja została zdelegalizowana w 2012 r. w związku z propagowaniem dżihadystycznej ideologii na swoich stronach internetowych.

 

Francja utrzymuje najwyższy poziom zagrożenia bezpieczeństwa, kiedy w styczniu br. doszło do ataków terrorystycznych na redakcję "Charlie Hebdo" oraz sklep z koszerną żywnością.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?