Niedzielny szczyt UE zdecyduje w sprawie Grecji

(fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odniosła się w czwartek z rezerwą do starań rządu Grecji w sprawie nowych propozycji porozumienia z wierzycielami w celu uniknięcia bankructwa kraju. Jej zdaniem decydujące znaczenie będzie miał niedzielny szczyt UE.

 

Pytana podczas podróży po Bałkanach o ocenę prac greckiego premiera Aleksisa Ciprasa nad listą reform, Merkel odpowiedziała: - Nie jestem obecnie w stanie powiedzieć, co to oznacza - czy program jest wystarczający i co wynika z niego dla zdolności (Grecji) do spłacenia długów.

 

Merkel potwierdziła, że "klasyczny haircut", czyli umorzenie długów, nie wchodzi z jej punktu widzenia w rachubę.

 

Podkreśliła, że szczyt UE w niedzielę będzie "decydującym, ważnym posiedzeniem". Odmówiła jednak wypowiedzi na temat szans na uzyskanie porozumienia podczas tego spotkania.

 

Cipras zapowiedział w środę, że w ciągu dwóch dni przestawi konkretne propozycje dotyczące porozumienia z pożyczkodawcami, które będzie przewidywać reformy oraz sprawiedliwe rozłożenie ciężarów.

 

Cipras chce także dyskusji o restrukturyzacji długu.

 

Premier Grecji poinformował, że jego rząd już przedstawił wstępne propozycje i wniosek o pomoc z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. - W ciągu dwóch dni skonkretyzujemy propozycje, aby osiągnąć porozumienie - dodał. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook