Francja: możliwe nowe porozumienie z Grecją

(fot. Dalibor Tomic / CC BY 2.0 / flickr.com)

Są podstawy do zawarcia nowego porozumienia w sprawie pomocy finansowej dla Grecji - oświadczył we wtorek w wywiadzie dla rozgłośni RTL premier Francji Manuel Valls, wskazując że odroczenie spłaty greckiego długu nie powinno być "tematem tabu".

 

Szef francuskiego rządu wyraził przekonanie, iż strefa euro "nie może podejmować ryzyka wyjścia Grecji" z unii monetarnej, "niewątpliwie ze względów ekonomicznych (...), ale przede wszystkim ze względów politycznych".

 

Wyjście ze strefy euro, po raz pierwszy w historii, oznaczałoby "ryzyko dla wzrostu i światowej gospodarki" - dodał Valls.

 

- To Europa jest zagrożona - podkreślił, wzywając grecki rząd, "aby zrobił wszystko w celu znalezienia porozumienia".

 

- To porozumienie jest konieczne, po pierwsze dla Grecji, ponieważ wyjście ze strefy euro pogrążyłoby grecki naród w sytuacji nie do wytrzymania. Konieczne jest również dla spójności strefy euro, a więc i Europy - zwrócił uwagę Valls.

 

O godzinie 13 rozpoczyna się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, a o 18 nadzwyczajny szczyt strefy euro na temat sytuacji Grecji po niedzielnym referendum, w którym mieszkańcy tego kraju odrzucili warunki porozumienia w sprawie międzynarodowej pomocy finansowej.

 

Oczekuje się, że premier Grecji Aleksis Cipras przedstawi propozycje w sprawie nowego programu pomocy oraz restrukturyzacji zadłużenia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook