Szef NATO: Grecja utrzyma swoje zobowiązania

(fot. Utenriksdepartementet UD / CC BY-ND 2.0 / flickr.com)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił w czwartek w Bukareszcie, że przeżywająca obecnie kryzys finansowy Grecja pozostanie silnym członkiem Sojuszu i będzie nadal wypełniała swe zobowiązania członkowskie.

 

- Grecja jest silnym i zaangażowanym sojusznikiem. Jestem przekonany, że Grecja będzie dalej wypełniała swe zobowiązania - powiedział dziennikarzom Stoltenberg przebywający z wizytą w Rumunii.

 

Grecja nie zapłaciła w terminie do 30 czerwca raty zadłużenia wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co może odciąć ten kraj od innych źródeł finansowania, a w konsekwencji oznaczać fiasko pięcioletnich starań o utrzymanie Grecji w strefie euro.

 

Mimo prób porozumienia w ostatniej chwili i greckiej prośby o nowe wsparcie, we wtorek o północy wygasł drugi program pomocowy dla Grecji, która straciła ostatnią ratę wsparcia w wysokości 7,2 mld euro. Tego samego dnia upłynął termin spłaty części należności wobec MFW w wysokości 1,55 mld euro.

 

Grecja jest pierwszym w historii krajem o rozwiniętej gospodarce, który zalega ze spłatą do MFW, co w praktyce uważane jest za niewypłacalność. Analitycy zwracają uwagę, że kryzys finansowy w Grecji może rodzić obawy o jej zdolność do utrzymania zobowiązań wynikających z członkostwa w NATO.

 

Stoltenberg przyjechał do Rumunii, gdzie ma spotkać się z przedstawicielami władz tego kraju oraz wizytować miejsce, w którym Sojusz ma utworzyć jednostkę sztabową (tzw. NFIU - NATO Force Integration Unit) w odpowiedzi na kryzys ukraiński.

 

Podobne jednostki zostaną utworzone również w Polsce, Bułgarii, Estonii, na Łotwie i Litwie do końca roku. Ich zadaniem jest przyspieszenie przyjęcia sił NATO na terytorium tych państw, m.in. dzięki wsparciu logistycznemu. Personel jednostek ma liczyć ok. 40 osób.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: nato, dług, grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook