Francja wydala "kaznodziejów nienawiści"

(fot. shutterstock.com)

Ok. 10 radykalnych imamów i kaznodziejów zostało wydalonych z Francji od początku roku - poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve. Od 2012 roku wydalono w sumie ok. 40 tzw. kaznodziejów nienawiści - dodał.

 

Szef MSW odpowiedział w ten sposób na zarzuty pod adresem francuskiego rządu po piątkowym zamachu niedaleko Lyonu, dokonanym przez domniemanego dżihadystę. W rozmowie z radiem Europe 1 Cazeneuve podkreślał, że od dojścia do władzy w 2012 roku socjalistycznego prezydenta Francois Hollande'a wydalonych z Francji zostało ok. 40 kaznodziejów i imamów, podczas gdy w ciągu pięciu poprzednich lat było to jedynie 15.

 

- Od początku roku wszczęto śledztwa dotyczące 22 spraw, a ok. 10 imamów i kaznodziejów nienawiści zostało wydalonych - oznajmił, odpierając zarzuty prawicowej opozycji. Dodał, że za każdym razem, gdy stwierdza się, że ktoś w meczetach we Francji nawołuje do nienawiści, jest wszczynane postępowanie.

 

Domniemany sprawca piątkowego zamachu w zakładach gazowych pod Lyonem, Yassin Salhi, uległ radykalizacji w miejscowości Pontarlier na wschodzie Francji na początku lat dwutysięcznych pod wpływem kontaktów z mężczyzną podejrzewanym o przygotowywanie zamachów w Indonezji wspólnie z bojownikami Al-Kaidy - poinformowała agencja AFP.

 

Salhi, domniemany dżihadysta, przyznał się do zabicia swego pracodawcy. Ciało 54-letniego mężczyzny, z obciętą głową, znaleziono na terenie zakładów. Przy głowie ofiary znaleziono flagi z islamskim wyznaniem wiary. W przeszłości francuskie służby sprawdzały domniemane związki Salhiego z radykalnym islamem.

 

Cazeneuve ocenił w poniedziałek, że Salhi "bez wątpienia" kierował się również motywami o charakterze osobistym, ale w całym wydarzeniu była też "symbolika korzystająca z najbardziej przerażających, nikczemnych obrazów terroryzmu".

 

We Francji działa ok. 2,5 tys. meczetów; społeczność muzułmańską w tym kraju szacuje się na 4-5 milionów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?