Uporządkowany Grexit najlepszym wyjściem

(fot. shutterstock.com)

Niemiecki ekonomista, szef Instytutu Badań na Gospodarką Ifo w Monachium, Hans-Werner Sinn oświadczył w niedzielę, że w obecnej sytuacji najlepszym wyjściem dla Grecji byłby "uporządkowany Grexit". Wzrost gospodarczy, jego zdaniem, możliwy byłby za 2-3 lata.

 

"Rysująca się upadłość kraju (Grecji) jest bardzo przykra. Grecja potrzebuje natychmiast nowej elektronicznej waluty (funkcjonującej) równolegle do euro oraz zablokowania wszystkich wypłat euro za granicę, a więc kontroli przepływu kapitałów" - powiedział Sinn w oświadczeniu przekazanym PAP.

 

"Nowa waluta miałaby mniejszą wartość niż euro, co pozwoliłoby Grecji na odzyskanie konkurencyjności" - wyjaśnił ekonomista.

 

Jego zdaniem konieczne jest też zwołanie konferencji wierzycieli Grecji, by - po wyjściu kraju ze strefy euro - omówić problem umorzenia długów. Ten problem dotyczy przede wszystkim eurolandu, Europejskiego Banku Centralnego oraz MFW.

 

Grecki bank centralny powinien - zdaniem Sinna - przerwać natychmiast emisję banknotów euro, a także zaprzestać wytwarzania euro drogą elektroniczną. Istniejące jeszcze banknoty euro mogłyby przez pewien czas pozostać w obiegu jako waluta równoległa.

 

Sinn podkreślił, że badania przeprowadzone przez jego instytut wykazały, iż dewaluacja w przypadku kryzysu finansowego powoduje ożywienie gospodarki. Podrożenie importu spowoduje, że Grecy zaczną kupować własne towary. Z kolei eksport, w tym także usługi turystyczne, staną się tańsze - tłumaczy ekonomista.

 

Zdaniem Ifo w ciągu dwóch do trzech lat należy spodziewać się wzrostu greckiej gospodarki. Pomoc UE konieczna jest we "wrażliwych sektorach", m. in. w dziedzinie zaopatrzenia w leki.

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja, grexit

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook