Rozmowa Putina z Obamą: Ukraina, Wschód i IS

(fot. PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN / POOL)

Prezydent Rosji Władimir Putin zadzwonił w czwartek do prezydenta USA Baracka Obamy z którym omówił sytuację na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, program atomowy Iranu i problem walki z terroryzmem oraz z tzw. Państwem Islamskim (IS) - poinformowali rzecznicy Białego Domu i Kremla.

 

Komunikat Białego Domu stwierdza, że Obama podkreślił, iż w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie Moskwa powinna "przestrzegać zobowiązań" wynikających z porozumień z Mińska. W szczególności dotyczy to - jak powiedział Obama - konieczności "całkowitego wycofania żołnierzy i sprzętu rosyjskiego rozmieszczonych na terytorium ukraińskim".

 

Natomiast według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa prezydenci uzgodnili, iż "w najbliższym czasie" asystentka sekretarza stanu USA Victoria Nuland i wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin "wznowią kontakty" w celu omówienia realizacji porozumień z Mińska.

 

Moskwa zaprzecza, że jest zaangażowana w walki między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy, w których od kwietnia 2014 zginęło już - jak się ocenia - ponad 6 tys. żołnierzy po obu stronach. Po zawarciu porozumień w Mińsku walki nieco osłabły, ale w ostatnim okresie ponownie nasiliły się.

 

Według Białego Domu Obama i Putin omówili też "coraz bardziej niebezpieczną" sytuację w Syrii oraz podkreślili "konieczność utrzymania jedności" mocarstw światowych w negocjacjach z Iranem na temat jego programu atomowego.

 

Rzecznik Kremla oświadczył, że Putin i Obama poświęcili "wiele uwagi" walce z terroryzmem, a zwłaszcza z rosnącym w siłę Państwem Islamskim na Bliskim Wschodzie, które kontroluje coraz większe terytoria w Syrii i w Iraku. Prezydenci uzgodnili - powiedział Pieskow - że szefowie dyplomacji obu państw - Siergiej Ławrow i John Kerry spotkają się aby omówić ten problem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook