Dżihadyści zniszczyli 2 mauzolea w Palmirze

(fot. Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli w ostatnich dniach dwa muzułmańskie mauzolea w starożytnej Palmirze, którą opanowali w zeszłym miesiącu - podał we wtorek dyrektor Departamentu Starożytności i Muzeów Syryjskich Maamun Abdul Karim.

 

Trzy dni temu dżihadyści wysadzili w powietrze mauzoleum Mohammada bin Alego, potomka rodu pierwszego imama szyitów Alego ibn Abi Taliba (brata stryjecznego i przybranego syna, a następnie zięcia Mahometa, męża jego córki Fatimy) - powiedział Abdul Karim. Mauzoleum znajduje się w górach, 4 km na północ od Palmiry.

 

IS opublikowało zdjęcia ukazujące dwóch uzbrojonych mężczyzn z karabinami na ramieniu, niosących worki prawdopodobnie wypełnione materiałami wybuchowymi, zmierzających w stronę wzgórza z mauzoleum.

 

Abdul Karim wskazał, że IS wysadziło również pochodzące sprzed 500 lat mauzoleum Szkafa, duchownego z Palmiry znanego pod imieniem Nizar Abu Bahaeddin. Jego mauzoleum stało około 500 metrów od palmireńskiego łuku triumfalnego.

 

Ekstremiści IS zniszczyli według Abdul Karima ponad 50 mauzoleów sprzed 100-200 lat w rejonach na północy i wschodzie Syrii, które kontrolują od roku. Jak wyjaśnił, "uważają oni, że muzułmańskie mauzolea są sprzeczne z ich wiarą, i zabraniają odwiedzania takich miejsc.

 

Od 10 dni dżihadyści niszczą grobowce w Palmirze. - Wszystkie grobowce z marmuru z roślinnymi motywami ornamentalnymi zostały zniszczone. Dla nich groby nie powinny być widoczne - powiedział Abdel Karim.

 

Jak pisze agencja AFP, wahabbizm, rygorystyczna wersja sunnizmu, zabrania odwiedzania miejsc religijnych, historycznych i stanowisk archeologicznych, kojarząc to z bałwochwalstwem, zgodnie z przekonaniem, że oddawanie czci należy się jedynie Allahowi. Odrzuca też możliwość wstawiennictwa proroków i świętych, tak samo jak fundamentaliści z dżihadu walczącego z szyizmem.

 

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie IS zaminowało ostatnio Palmirę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?