"FT" o przetrwaniu Ukrainy jako państwa

(fot. Nicolas Raymond / CC BY 2.0 / flickr.com)

Przetrwanie Ukrainy jako państwa jest dla Zachodu strategiczną koniecznością. W obecnej sytuacji niezbędna jest redukcja zagranicznego zadłużenia Kijowa - pisze "Financial Times", przypominając, że pomoc dla Ukrainy jest ułamkiem wsparcia udzielonego Grecji.

 

Brytyjski dziennik ocenia w piątek, że opór kredytodawców Ukrainy w sprawie odpisania zadłużenia jest stanowiskiem nie do przyjęcia. Zaznacza, że mimo porozumienia zawartego w Mińsku w lutym rząd w Kijowie pozostaje w stanie quasi-wojny ze wspieranymi przez Rosję separatystami, a gospodarka skurczyła się o prawie 18 proc. w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale 2015 roku.

 

Jednocześnie w Kijowie jest najbardziej zorientowany na reformy rząd od uzyskania niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku. Władze walczą z korupcją i wprowadzają znaczne cięcia państwowych subsydiów, ale zachodnie wsparcie finansowe pozostaje niewystarczające - komentuje "FT".

 

Dziennik przypomina, że pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy wyniosła 17,5 mld dolarów, uzupełnionych przez 7,5 mld dwustronnej pomocy. - To ułamek wsparcia udzielonego Grecji. Zapobieżenie upadkowi Grecji jest kluczowe dla stabilności strefy euro, ale jego znaczenie strategiczne jest mniejsze niż w przypadku Ukrainy - komentuje gazeta.

 

"FT" pisze, że elementem międzynarodowej pomocy jest obniżenie kosztów obsługi długu o 15,3 mld dolarów w ciągu czterech lat i uzależnienie jej od wyników gospodarczych. - Kijów nie może sobie pozwolić na spłacanie odsetek w wysokości 5 proc. PKB i dąży do obniżenia o 40 proc. wartości obligacji - zauważa.

 

Według "FT" właściciele ukraińskich obligacji muszą pójść na kompromis, ponieważ mają moralny obowiązek zgodzić się na restrukturyzację sprowadzającą ukraińskie zadłużenie do zrównoważonego poziomu. - Właściciele obligacji pożyczyli 40 mld dolarów skorumpowanemu reżimowi prezydenta Wiktora Janukowycza, gdy było to wyraźnie ryzykowne przedsięwzięcia - przypomina.

 

"Financial Times" zwraca uwagę, że inaczej niż było w przypadku niewypłacalności Argentyny w 2002 roku, na Ukrainie waży się jej przetrwanie jako państwa. W razie upadku kraju, prywatni wierzyciele zostaną z niczym - zauważa. I dodaje, że z tego powodu najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich stron byłaby uzgodniona restrukturyzacja, w tym redukcja długu. Gdyby takiego porozumienia nie było, Ukraina ma prawo wystąpić o ogłoszenie moratorium na obsługę jej zadłużenia - ocenia "FT". W tym tygodniu MFW sygnalizował, że jest gotowy do wypłacenia kolejnej transzy, nawet jeśli nie zostaną zakończone rozmowy o długu.

 

- W kwestii o takim geopolitycznym znaczeniu prywatne finansowe interesy nie mogą dyktować polityki - podsumowuje "Financial Times". 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook