Premier Japonii: wspieramy jedność Ukrainy

(fot. 360b / Shutterstock.com)

Japonia wspiera jedność terytorialną Ukrainy i opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie - oświadczył w sobotę w Kijowie szef japońskiego rządu Shinzo Abe.

 

- Japonia zdecydowanie potępia siłowe rozwiązanie konfliktu i z szacunkiem odnosi się do suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy - powiedział Abe po rozmowach z prezydentem Petrem Poroszenką.

 

Japoński premier zatrzymał się na Ukrainie w drodze na rozpoczynający się w niedzielę w bawarskim Elmau szczyt państw G7. Zadeklarował, że Tokio wspomoże władze w Kijowie w reformowaniu państwa; na ten cel rząd Japonii udzielił Ukrainie gwarancji kredytowych na kwotę 1,5 mld dolarów.

 

- Japonia, która będzie przewodniczyła G7 w przyszłym roku będzie aktywnie sprzyjać pokojowemu i dyplomatycznemu uregulowaniu sytuacji na Ukrainie - podkreślił Abe. Premier zwrócił uwagę na konieczność realizacji mińskich porozumień pokojowych. - Zauważę, że wszystkie strony, w tym Rosja i Ukraina, powinny przestrzegać ustaleń o zawieszeniu broni - powiedział.

 

Poroszenko podziękował ze swej strony Japonii za solidarność. - Wizyta premiera Japonii przed szczytem Wielkiej Siódemki w Niemczech, jest symbolem ogromnego wsparcia, które okazywane jest dziś Ukrainie - oświadczył.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?