Samobójcze ataki IS na zachodzie Iraku

(fot. The U.S. Army / Foter / CC BY)

Dżihadystyczna organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie (IS) przeprowadziła serię zamachów samobójczych na wojska rządowe w prowincji Anbar na zachodzie Iraku - poinformował w środę rzecznik irackiej armii. W atakach zginęło co najmniej 17 żołnierzy.

 

Jak sprecyzował rzecznik, do ataków doszło w nocy z wtorku na środę w pobliżu opanowanego przez IS miasta Faludża, w pobliżu stacji kontroli jakości wody na kanale między zbiornikiem As-Sarsar i rzeką Eufrat. W miejscu tym rozmieszczono oddziały rządowe w ramach rozpoczętej dzień wcześniej ofensywy w Anbarze.

 

Dżihadyści wykorzystali burzę piaskową, która przeszła w nocy przez większość kraju, by przeprowadzić krwawe ataki - tłumaczył rzecznik. Nie ujawnił jednak, ile było ataków, ani ilu samobójców je przeprowadziło. Wiadomo jedynie, że żołnierze zostali zaatakowani z kilku stron - pisze agencja Associated Press.

 

We wtorek rząd Iraku poinformował o rozpoczęciu zakrojonej na szeroką skalę operacji wojskowej w celu odbicia z rąk islamskich ekstremistów z IS prowincji Anbar.

 

Państwo Islamskie od 2014 roku kontroluje dużą część Anbaru, a w ubiegłym tygodniu zdobyło stolicę prowincji, Ramadi. Bojownicy nie tylko przejęli kontrolę nad tym ważnym miastem położonym 115 km od Bagdadu, ale też wzbogacili się o znaczny arsenał broni, pozostawiony tam przez uciekających żołnierzy.

 

Upadek miasta był ciosem dla irackich sił rządowych, które wcześniej, przy wsparciu lotnictwa międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, odnosiły sukcesy w walce z ekstremistami.

 

Opanowana jeszcze w ubiegłym roku przez IS Faludża znajduje się w połowie drogi między Ramadi a Bagdadem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?