Japonia weźmie udział w manewrach w Australii

(fot. Wikimedia Commons / Domena publiczna)

Żołnierze japońscy po raz pierwszy wezmą udział w amerykańsko-australijskich manewrach, które w lipcu odbędą się w Australii w sytuacji, kiedy spory terytorialne z Chinami wywołują napięcie w regionie Azji i Pacyfiku - poinformowały we wtorek władze Japonii.

 

W manewrach, które zaplanowano na 7-21 lipca, będzie uczestniczył kontyngent z Japonii, liczący 40 żołnierzy.

 

- Będziemy wspólnie ćwiczyć z żołnierzami amerykańskiej piechoty morskiej, ale nie będzie bezpośrednich działań z armią australijską - oświadczył rzecznik japońskiej armii, ale podkreślił, że udział Japonii w ćwiczeniach ma na celu "wzmocnienie związków obronnych" z Australią.

 

Celem ćwiczeń jest także "doskonalenie umiejętności taktycznych w ramach operacji desantowej z morza, jak i interoperacyjności sił Japonii i Stanów Zjednoczonych" - dodano w komunikacie.

 

W sumie w manewrach ma wziąć udział 27 tys. żołnierzy. W lipcu ubiegłego roku japońska marynarka wojenna brała udział wspólnie z siłami Indii i USA w dorocznych manewrach na Pacyfiku.

 

Coraz większa obecność wojskowa Chin w regionie oraz zagrożenie ze strony Korei Północnej sprawiają, że Japonia stara się o szerszą współpracę w sferze obronności, nie tylko ze swym kluczowym partnerem, USA. Pekin i Tokio spierają się od lat o kontrolowane przez Japonię wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim.

 

Konserwatywny rząd premiera Shinzo Abe zatwierdził w lipcu 2014 roku nową interpretację pacyfistycznej konstytucji, która dotychczas zezwalała na użycie sił zbrojnych jedynie do obrony terytorium Japonii. W myśl nowej interpretacji dozwolone ma być teraz podjęcie działań w ramach tzw. zbiorowej samoobrony, czyli użycie siły w obronie zaatakowanych sojuszników, nawet jeśli Japonia nie zostanie bezpośrednio zaatakowana. Japońska opinia publiczna jest w tej kwestii mocno podzielona.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook