W Donbasie ujęto dwóch rosyjskich żołnierzy

(fot. shutterstock.com)

Ukraińskie siły rządowe zatrzymały dwóch żołnierzy z oddziałów specjalnych Rosji, walczących w szeregach prorosyjskich separatystów na wschodzie kraju. Pojawiła się propozycja, by wymienić ich na przetrzymywaną w rosyjskim areszcie lotniczkę Nadiję Sawczenko.

 

Dwóch wojskowych dostało się do niewoli w sobotę w rejonie miasta Szczastia w obwodzie ługańskim. Ujęto ich, gdy zostali ranni podczas próby zdobycia ważnego mostu na rzece Doniec - powiedział stacji telewizyjnej 5. Kanał rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Władysław Sełezniow.

 

Rosjanie zostali przewiezieni do szpitala. W internecie pojawiło się nagranie, w którym jeden z nich przyznaje się, że jest żołnierzem kontraktowym armii Federacji Rosyjskiej, a 14-osobowy pododdział, w którym służy, znajduje się na Ukrainie od 6 marca.

 

Według relacji Sełezniowa separatyści, którzy zrozumieli, że Rosjanie wpadli w ręce Ukraińców, zaczęli ostrzeliwać ich pozycje z moździerzy. "W ten sposób bojownicy próbowali zlikwidować nie tylko żołnierzy ukraińskich, ale i swoich ludzi. Starają się za wszelką cenę ukryć dowody przebywania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w strefie (prowadzonej przez Ukrainę) operacji antyterrorystycznej" - oświadczył rzecznik sztabu.

 

Wcześniej przedstawiciel ukraińskiej armii Andrij Łysenko informował, że zatrzymani Rosjanie to Aleksandr Aleksandrow i Jewgienij Jerofiejew z jednostki wywiadu wojskowego GRU stacjonującej w mieście Togliatti nad Wołgą. Sierżant Aleksandrow potwierdził to następnie w nagraniu wideo.

 

Doradca szefa MSW Ukrainy i deputowany do parlamentu Anton Heraszczenko zaproponował, by wymienić Rosjan na uprowadzoną w ubiegłym roku na ukraińskim terytorium lotniczkę Sawczenko.

 

"Po sprawiedliwym i publicznym procesie sądowym dwóch zbrodniarzy z Rosji, których przysłano, by zabijali naszych obywateli, proponuję wymianę: dwóch rosyjskich wojskowych zbrodniarzy, którzy stali się nimi z twojej woli, wymieniamy na Nadiję Sawczenko i wszystkich naszych (znajdujących się w Rosji) prawie 400 jeńców" - napisał Heraszczenko na Facebooku, zwracając się do prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

Propozycję tę odrzucił w poniedziałek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko. Oświadczył on, że Rosjanie staną przed sądem, jednak nie zostaną wymienieni na jeńców ukraińskich, gdyż czeka ich proces sądowy i wyrok.

 

"Czeka ich odpowiedzialność karna, obecnie pracują z nimi śledczy. W najbliższym czasie, za zgodą prezydenta (Petra Poroszenki), przekażemy więcej informacji, by pokazać przekonujące dowody, że obywatele Federacji Rosyjskiej, żołnierze tego kraju, dokonywali w obwodzie ługańskim, w składzie grupy dywersyjnej, aktów terrorystycznych i działali z bronią w ręku przeciwko naszym obywatelom" - powiedział szef SBU.

 

Sawczenko została uprowadzona do Rosji w lipcu 2014 roku. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zarzuca jej naprowadzanie na cel ognia moździerzy, w wyniku czego w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy śmierć ponieśli dwaj dziennikarze państwowej telewizji Rossija.

 

Ukraińska lotniczka nie przyznaje się do winy i twierdzi, tak samo jak władze w Kijowie, że prorosyjscy separatyści uprowadzili ją do Rosji. Sawczenko od września przebywa w aresztach śledczych w Moskwie, gdzie na znak protestu prowadzi z przerwami głodówkę.

 

Sawczenko od listopada jest deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. Do parlamentu trafiła po jesiennych wyborach jako numer jeden listy wyborczej partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko. Jest członkinią delegacji Ukrainy w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.   

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, rosja, donbas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Prezydent Putin 21:16:17 | 2015-05-18
A poza tym, to skąd wiadomo, że byli rosyjscy żołnierze. Może nie byli rosyjscy, może w ogóle nie byli żołnierzami, a może nikogo nie złapano.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kopia 16:51:24 | 2015-05-18
A pokarzą w końcu jakiegoś rosyjskiego żołnierza, czy wszyscy z 11 tysięcy obecnych super maskują się już rok czasu?

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:14:06 | 2015-05-18
GRU nie prowadzi działań bojowych, przestańcie powtarzać ukraińskie brednie.

Oceń 8 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~karasek 14:06:35 | 2015-05-18
W Rosji są tysiące ukraińskich żołnierzy zbiegłych do tego kraju w czasie mobilizacji. Czemu o nich się nie pisze?

Oceń 8 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook