Francja przeciwna kwotom imigrantów w UE

(fot. Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com)

Premier Francji Manuel Valls wypowiedział się w sobotę przeciw ustanowieniu kwot w celu rozdzielenia przyjmowanych w UE imigrantów i uchodźców pomiędzy poszczególne kraje unijne. Taką propozycję ogłosiła w tym tygodniu Komisja Europejska.

 

- W tej kwestii chcemy wypowiedzieć się szczególnie jasno: jestem przeciwny ustanowieniu kwot migrantów. To nigdy nie było zgodne z propozycjami francuskimi - oświadczył Valls. Premier Francji wypowiadał się w sobotę w departamencie Alp Nadmorskich (Alpes-Maritimes) na granicy francusko-włoskiej.

 

Komisja Europejska opowiedziała się w środę za systemem rozmieszczania uchodźców w różnych krajach UE, tak aby złagodzić skutki fali imigracji w regionie Morza Śródziemnego. Uchodźcy mieliby być rozmieszczani w poszczególnych krajach UE według klucza opartego przede wszystkim na wielkości PKB oraz liczbie ludności, a także poziomie bezrobocia oraz liczbie już przyjętych uchodźców w latach 2010-2014.

 

- Azyl jest prawem, przyznawanym według międzynarodowych kryteriów stosowanych przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. To także z tego powodu liczba osób korzystających z tego prawa nie może być przedmiotem kwot - albo się jest proszącym o azyl, albo nie - ocenił Valls.

 

- Francja mówi, że uchodźcy powinni być rozdzieleni pomiędzy państwa członkowskie w sposób bardziej sprawiedliwy. Chodzi też o to, by brać pod uwagę wysiłki już poczynione przez każdego - kontynuował premier. Obecnie - dodał - Francja, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Szwecja przyjmują "75 proc. uchodźców, proszących o azyl w Europie".

 

Szef francuskiego rządu mówił też, że należy "stworzyć system europejskiej straży granicznej" - podał "Le Parisien". Valls zaapelował ponadto o "szerszą prewencję" w krajach pochodzenia migrantów.

 

Obowiązkowe kwoty rozmieszczania uchodźców mają w UE wielu zwolenników, jak Niemcy czy Włosi. Polska uważa, że przyjmowanie uchodźców powinno być dobrowolne. Ze wstępnych wyliczeń KE wynika, że w ramach programu przejmowania uchodźców z krajów trzecich, głównie z niestabilnych regionów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Rogu Afryki, na Polskę przypadłoby 962 uchodźców (4,81 proc. z 20 tysięcy). Według danych Eurostatu w latach 2008-2014 Polska nie przyjęła żadnego uchodźcy w ramach przesiedleń z krajów trzecich. Program ten miałby objąć wszystkie państwa Unii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

krakow.pl 12:39:28 | 2015-05-17
Można by sensowną liczbę uchodzców przyjąć, ale pod bezwzględnym warunkiem  wcześniejszego odjęcia od przydzielonego  przez UE kontyngentu potencjalnej liczby uchodzców polskiego pochodzenia, którzy z podobnych powodów chcą wrócić ze wschodu i innych miejsc. Potem jeśli w ogóle zostaną jakieś mozliwosci, w pierwszej kolejności zgodzić się na przyjmowanie prześladowanych chrześcijan, którym możemy zapewnić możliwa egzystencję, bo najłatwiej zintegrują się ze społeczeństwem u nas...
W pierwszej kolejności (aby nie prowokować masowych migracji z Afryki) należy wszelkimi środkami ograniczać swobodę działania bandyckich przemytników ludzi, a przejęte jednostki zawracać z powrotem z zapewnieniem bezpiecznego dopłynięcia...   

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:47:49 | 2015-05-17
Imigranów należy odsyłać z powrotem i problem zniknie.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maciek88 09:05:28 | 2015-05-17
Jak solidarność - to solidarność. Kwoty są bardzo dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że Polska, jako kraj, niestety, obecnie monokuturowy, bardzo by się wzbogaciła dzięku obecności imigrantów. Zdecydowanie popieram!

Oceń 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~merkury 08:09:42 | 2015-05-17
Państwa zachodnie,które przez wieki doiły kolonialnie Afrykę i są odpowiedzialne za nędzę ich ludów,dziś odcinają się od udzielenia im pomocy a odpowiedzialność pewnie przesterują  na nowe,niewinne kraje,jak Polska,Czechy,Litwa,Estonia,Łotwa,Słowacja...

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 21:37:38 | 2015-05-16
A europejska straż graniczna powinna patrolować na granicy wód terytorialnych państw afrykańskich i zwracać z morza statki mafi przemytników. Towarzyszyć temu musi walka z przemytnikami i pozytywny program pomocy dla rzeczywiśćie zagrożonych i poszkodowanych Afrykanów.

Oceń 7 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook