Ukraina: status prawny dla członków UPA

(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał w piątek ustawę, która uznaje prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA).

 

Jak poinformowała w piątek późnym wieczorem służba prasowa prezydenta Ukrainy, Poroszenko podpisał pakiet ustaw, które w kwietniu przyjęła Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy, w tym o uznaniu prawnego statusu uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku.

 

Zgodnie z ustawą, której projekt wniósł syn komendanta UPA Jurij Szuchewycz, za bojowników walk o niezawisłość Ukrainy są uznani wszyscy ci, którzy uczestniczyli w różnorodnych formach walki o niezależność kraju w XX wieku.

 

"Państwo uznaje, że bojownicy o wolność w XX wieku odegrali główną rolę w odrodzeniu ukraińskiej państwowości, proklamowanej 24 sierpnia roku 1991" - głosi ustawa.

 

Przewiduje ona możliwość zapewnienia weteranom i ich rodzinom zniżek i innych socjalnych gwarancji, uznaje odznaczenia i stopnie wojskowe walczących o niepodległość, które przyznano im w formacjach, w jakich służyli.

 

Ustawa zakłada też karanie wszystkich tych, którzy okazywaliby lekceważenie dla weteranów, negowali celowość ich walki.

 

UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.

 

Wśród podpisanych przez Poroszenkę ustaw znalazła się także ustawa, zakazująca propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli.

 

Jednym z głównych jej punktów jest uznanie komunistycznego totalitarnego reżimu lat 1917-1991 za system przestępczy, który prowadził politykę państwowego terroru. Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. Wprowadzono zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu, związanych z nimi symboli.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Prezydent Putin 20:17:03 | 2015-05-16
Dalej trole, dalej. Co tak cienko. Przelewy przecież poszły, płacę i wymagam.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bus Stop 19:59:05 | 2015-05-16
   HAŃBA,  Poroszenko,   HAŃBA

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Vasco 19:27:06 | 2015-05-16
  Jaki  upudrowany  ten  artykuł,  aż  do  obrzydliwości.  Nawet  tytuł, ach,  "s t a t u s  p r a w n y  d l a ",  zamiast  "gloryfikacja",

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kopia 19:17:14 | 2015-05-16
Od momentu publikacji tego dokumentu i wejścia jego w życie - KAŻDA INTERWENCJĘ ZBROJA ROSJI wobec UKRAINY uważam za zasadną moralnie - dla ostatecznego wytępienia ukrainskiego faszyzmu.... Zbrodnie musza zostać ostatecznie osądzone - zwłaszcza zbrodnie wynoszone do rangi patriotyzmu - zbrodnie gloryfikowane - wychwalane mordy, barbarzyńskie czystki etniczne i ludobójstwa Ukrainców! Usprawiedliwię obojętnością prawną, moralną i sąsiedzką każdy atak zbrojny dla zlikwidowania resztek bandytyzmu na Ukrainie! 

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:19:38 | 2015-05-16
Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. Wprowadzono zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu, związanych z nimi symboli.

Azow posługuje się nazistowską symboliką i jakoś nikomu to nie przeszkadza.

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:17:44 | 2015-05-16
Deon kłamie. UPA nigdy nie walczyła przeciwko Niemcom.

Wchodzicie w zadki banderowcom, ojcowie jezuici. Wstydźcie się!

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:15:17 | 2015-05-16
To jest tak, jakby syn Himmlera był członkiem Bundestagu i wniósł projekt ustawy o uznaniu SS-manów za walczących o wolność Niemiec, a Bundestag to uchwalił.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Irol 12:22:12 | 2015-05-16
macie pisiory i posrancy swoich "przyjaciol"banderwoskich bandytow!Sprobujcie teraz cos powiedziec przeciw tym ludobojcom,to zamkna was  w pierdlu.Dlaczego Polacy zawsze wybieraja idiotow do rzadzenia Rzeczypospolita poczawszy od zygmunta III snopa:-(

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~polonez 09:50:15 | 2015-05-16
Dlaczego nie napiszecie ,że Polacy zostali zamordowani w sposób bestialski? Sposoby mordowania przez faszystów i komunistów razem wziętych wobec zbrodni banderowskich to był pryszcz. Jakoś Unia nie wrzeszczy,że na Ukrainie odrodził się nazizm i że poprzez podpisanie przez Poroszenkę pakietu tych ustaw stał się już ustrojem państwowym. Co by się działo,gdyby tak w Polsce wygrała wybory partia narodowa.  Jedno wielkie ,,aj!waj!'' byłoby w mediach.

Oceń 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook