Kreml nie wyklucza rozmowy telefonicznej Putina i Obamy

(fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL)

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie wykluczył w czwartek rozmowy telefonicznej prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Baracka Obamy. Wcześniej możliwości takiej - jak poinformowała agencja Interfax - nie wykluczył Biały Dom.

 

- My też nie wykluczamy. Jeśli liderzy porozumieją się kanałami dyplomatycznymi, to rozmowa taka może dojść do skutku. Na razie takich uzgodnień nie ma - oświadczył Pieskow.

 

We wtorek Putin przyjął w swojej letniej rezydencji w Soczi nad Morzem Czarnym amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego. Przed tym spotkaniem, które trwało cztery godziny, szef dyplomacji USA również przez cztery godziny konferował z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

 

Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow oznajmił po rozmowach Putina i Ławrowa z Kerrym, że "nie przyniosły one przełomu, jednak pojawiły się pierwsze oznaki rozumienia tego, że dwa wielkie kraje powinny wrócić do normalnej współpracy".

 

Uszakow również zapowiedział, że w tym roku może dojść do spotkania Putina z Obamą. Wyjaśnił on, że okazję taką może stworzyć wrześniowa sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku i listopadowy szczyt G20 w Antalyi w Turcji.

 

Uszakow zarazem zaprzeczył, jakoby Kerry przywiózł Putinowi pisemne posłanie od Obamy. Według kremlowskiego urzędnika przekazał on Putinowi jedynie ustne pozdrowienia od amerykańskiego prezydenta.

 

Po wizycie Kerry'ego w Soczi w prasie rosyjskiej i zagranicznej pojawiły się komentarze oceniające, że w relacjach pomiędzy USA i Rosją nastąpiła zmiana tonu.

 

Wskutek aneksji Krymu, wspierania przez Moskwę separatystów w ukraińskim Donbasie i sankcji nałożonych na Rosję przez USA za jej agresywną politykę wobec Ukrainy stosunki rosyjsko-amerykańskie znajdują się w najgłębszym kryzysie od czasów zimnej wojny.

 

Poprzednio Putin i Obama rozmawiali przez telefon 10 lutego przed mińskim spotkaniem przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji, którego celem było zażegnanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

 

Wspomóż Nas
Tagi: putin, obama, rosja, usa

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?