ISIS odpowiedzialne za zamach w Karaczi

(fot. The Islamic State / Wikimedia Commons)

Organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie (IS) wzięła na siebie odpowiedzialność za środowy zamach na autobus w Karaczi na południu Pakistanu, w którym zginęły 43 osoby. Autobusem jechali członkowie mniejszości szyickiej. Kilkanaście osób zostało rannych.

 

Sześciu uzbrojonych napastników podjechało do autobusu na motocyklach. Weszli do środka, zastrzelili kierowcę, a następnie otworzyli ogień do pasażerów.

 

Autobusem jechało ok. 60 ismailitów. Ismailizm to nurt w obrębie szyizmu. - Celem ataku byli niewinni ismailici - powiedział szef lokalnej policji Ghulam Haider Jamali.

 

Państwo Islamskie, które w czerwcu ub.r. utworzyło kalifat na zajętych terenach w Iraku i Syrii, po raz pierwszy wzięło na siebie odpowiedzialność za atak w Pakistanie. W kwietniu dżihadyści z IS, również po raz pierwszy, przyznali się do dokonania zamachu w Afganistanie; w zamachu samobójczym w Dżalalabadzie na wschodzie kraju zginęło ponad 30 osób.

 

Dżihadyści z tej sunnickiej organizacji zbrojnej stanowią konkurencję na afgańskim pograniczu, u podnóża Hindukuszu, dla Al-Kaidy i talibów, dla których tereny te są od lat matecznikiem.

 

Filie kalifatu na południu Afganistanu i górzystym pograniczu Pakistanu pojawiły się już jesienią. Utworzyli je pomniejszej rangi komendanci afgańskich i pakistańskich talibów, rozczarowani brakiem wojennych sukcesów i niezdecydowaniem starych, partyzanckich komendantów.

 

W ostatnich latach rośnie liczba ataków na szyitów, którzy stanowią ok. 20 proc. ludności 200-milionowego Pakistanu - zauważa agencja AFP.

 

Pod koniec stycznia ponad 60 osób poniosło śmierć w zamachu bombowym na szyicki meczet w mieście Szikarpur w prowincji Sind, na południowym wschodzie kraju. Do ataku doszło podczas tradycyjnych piątkowych modłów.

 

Na początku 2013 roku w dwóch zamachach bombowych w dzielnicach szyickich w Kwecie, na zachodzie Pakistanu, zginęło prawie 200 osób.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Robert 21:36:18 | 2015-05-13
Jakby Pakistan był zamknięty to isis wymordowaliby wszsytkich, potem najmniej radykalnych wśród isis potem najmniej radykalnych z pozostałych, a w końcu największy radykał by sam się wysadził bo by stwierdził że w niektórych rzeczach "grzeszy" za małym radykalizmem.

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?