Szczyt w Rydze "chwilą prawdy" dla polityki UE

(fot. Vladimir Yaitskiy / Furniture Fair / CC BY-SA10)

 Ambasador Ukrainy przy UE Kostiantyn Jelisiejew oświadczył we wtorek, że przyszłotygodniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze będzie "chwilą prawdy" dla tej polityki UE. Ocenił, że wielu krajom brakuje przywództwa, aby uczynić tę politykę ambitniejszą.

 

- Po zamęcie i wstrząsie w następstwie wileńskiego szczytu w 2013 roku razem z europejskimi partnerami musimy odpowiedzieć, jakie będzie Partnerstwo Wschodnie, czego od niego oczekujemy - powiedział ambasador ukraińskim dziennikarzom w Brukseli. Na szczycie miała zostać podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina, ale ówczesny prorosyjski prezydent kraju Wiktor Janukowycz wycofał się z podpisania porozumienia, co doprowadziło do protestów na Majdanie w Kijowie, a następnie do ucieczki Janukowycza z Ukrainy.

 

Jelisiejew wyraził przekonanie, że stanowiska poszczególnych unijnych państw obecnie nie sprzyjają sukcesowi zbliżającego się szczytu, który odbędzie się w stolicy Łotwy 21 i 22 maja. Ostrzegł, że jeśli w najbliższym czasie liderzy pewnych krajów "nie zwrócą na to uwagi, to szczyt może być porażką". Nie sprecyzował, jakie kraje ma na myśli.

 

Zaapelował następnie do krajów członkowskich Unii o to "by były bardziej odpowiedzialne i nie kierowały się jedynie egoistycznymi interesami narodowymi w kwestii sprzedaży własnych jabłek czy brzoskwiń".

 

Ambasador podkreślił, że Kijów nalega, by w deklaracji szczytu znalazły się ważne dla Ukraińców sygnały, w tym "odnoszące się do liberalizacji wizowej, podpisania porozumienia o wspólnej przestrzeni powietrznej, rozszerzenia dostępu do rynków UE i pomocy w realizacji umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu".

 

Ocenił jednocześnie, że obecnie propozycje zawarte w projekcie deklaracji "robią wrażenie mniej ambitnych niż zostało to zapisane w dokumentach wileńskiego szczytu w 2013 roku, a nawet szczytu paryskiego w 2009 roku". Jak zastrzegł, nie "będzie tragedii, jeśli nie będzie wspólnej deklaracji". Jelisiejew zaznaczył zarazem, że nie można dopuścić do tego, aby "wysłać negatywne sygnały społeczeństwu obywatelskiemu".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:19:02 | 2015-05-12
Państwa nie mają przyjaciół, mają interesy. Każde państwo dba o swoich obywateli, jednm z rzadkich wyjątków jest Polska, której władze dbają o Ukrainę, Litwę, USA kosztem swoich obywateli. Komorowski właśnie zbiera tego owoce, a podczas jesiennych wyborów podobne owoce zbiorą PO, PSL i PiS.

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~atanazy 17:14:36 | 2015-05-12
Chwila prawdy nastąpi wtedy,gdy USA i UE zaprzestana wspomagać ukraiński banderyzm zagrażający Polsce i Europie oraz samej Ukrainie.

Oceń 6 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook