Czy wizy dla mieszkańców Gruzji zostaną wycofane?

(fot. Giampaolo Squarcina / Source / CC BY-NC-ND)

Unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johanes Hahn nie wykluczył w poniedziałek, że Komisja Europejska rekomenduje niebawem zniesienie przez UE wiz dla mieszkańców Gruzji, jeśli kraj ten spełni ostatnie z kryteriów liberalizacji wizowej.

 

- W sprawie liberalizacji wizowej Komisja Europejska opublikowała bardzo pozytywny raport (na temat postępów Gruzji - PAP). Jeśli kilka pozostałych problemów zostanie rozwiązanych, to nie wykluczyłbym wkrótce bardzo pozytywnego ostatecznego raportu - powiedział Hahn na konferencji prasowej po spotkaniu z przebywającym w Brukseli prezydentem Gruzji Griorgim Margwelaszwilim.

 

Hahn zapowiedział też, że Komisja zaproponuje grant w wys. 150 mln euro na wspieranie realizacji porozumień o wolnym handlu między UE a Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

 

Margwelaszwili oświadczył, że władze Gruzji skoncentrują się na wdrażaniu zaleceń Komisji koniecznych do wprowadzenia ruchu bezwizowego z UE.

- Jesteśmy bardzo aktywni w tej sprawie. Rząd, parlament i społeczeństwo wiele zrobiły, by osiągnąć ten cel - powiedział prezydent Gruzji.

 

- Chcemy, by (następny) raport był pozytywny, i skoncentrujemy się na koniecznych reformach - dodał. - Wierze, że dzięki zaangażowaniu osiągniemy pozytywny wynik - zaznaczył.

 

Zarówno Gruzja, jak i Ukraina liczyły, że na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze 21 i 22 maja unijni przywódcy podejmą polityczne decyzje otwierające drogę do zniesienia wiz. W opublikowanych w ub. piątek raportach Komisja Europejska pochwaliła oba kraje za wdrażanie planów działań na rzecz liberalizacji wizowej, ale nie zaleciła jeszcze zniesienia wiz.

 

Według KE Gruzja, mimo znacznych postępów, musi kontynuować wdrażanie zaleceń planu działań, szczególnie w sprawach azylu oraz walki z korupcją, handlem ludźmi i handlem narkotykami.

 

Następny raport w tej sprawie Komisja ma opublikować przed końcem 2015 r.

 

Pierwszym krajem Partnerstwa Wschodniego UE, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefą Schengen, była Mołdawia. Obywatele tego kraju mający  paszporty biometryczne mogą podróżować do UE bez wiz od maja ub. roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook