Ukraina: Ponad 7 tys. ofiar wojny na wschodzie

(fot. EPA/IRINA GORBASYOVA )

Prawie 7 tysięcy osób cywilnych i ponad 1,6 tys. żołnierzy zginęło w rezultacie wywołanego przez "agresywną politykę" Rosji konfliktu, który toczy się od ubiegłego roku na wschodzie Ukrainy - oświadczył w piątek prezydent tego kraju Petro Poroszenko.

 

Szef państwa wystąpił na uroczystym posiedzeniu parlamentu w Kijowie, które zwołano w obchodzonym w tym roku po raz pierwszy 8 maja Dniu Pamięci i Pojednania. W posiedzeniu uczestniczył m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

- Agresywna polityka naszego sąsiada kosztowała życie prawie siedmiu tysięcy obywateli Ukrainy. Są to dane ONZ. Ponad tysiąc osób zaginęło - mówił Poroszenko do zgromadzonych w Radzie Najwyższej Ukrainy weteranów, deputowanych i żołnierzy walczących z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

- Po raz pierwszy od 70 lat z bronią w ręku po raz kolejny bronimy swojego kraju, suwerenności i integralności terytorialnej - dodał.

Prezydent podkreślił, że mimo krytyki pod jego adresem nadal pozostaje zwolennikiem politycznego uregulowania konfliktu we wschodnich obwodach. - Nie zmienię swojego kursu, gdyż odczuwam kolosalną odpowiedzialność za państwo i naród, który dał mi władzę. Jest to jedyna możliwa i prawidłowa droga - zaznaczył.

Poroszenko podsumował także straty gospodarcze, które Ukraina poniosła i wciąż ponosi w wyniku walk ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Oświadczył, że w ubiegłym roku produkcja przemysłowa w obwodzie ługańskim spadła o 31 proc., w obwodzie donieckim - o 42 proc., a działania wojskowe w Donbasie negatywnie wpływają na rozwój całego kraju.

- Wojna hybrydowa wywiera wpływ na wszystkie sfery naszego życia: na kursy walut, ceny, wynagrodzenia i emerytury, na budżet Ukrainy i każdej oddzielnej rodziny - mówił ukraiński prezydent.

Przypadający 8 maja Dzień Pamięci i Pojednania obchodzony jest na Ukrainie niezależnie od Dnia Zwycięstwa, który świętowany jest 9 maja.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Prezydent Putin 19:04:24 | 2015-05-08
Tak, zgadza sie. To był dobry rok dla Rosji i dla mnie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lung 17:16:19 | 2015-05-08
,,Przewrót (na Ukrainie) nie tylko był wspierany przez USA i rządy krajów UE - w istocie większa jego część została przez nie zaplanowana'' - Ron Paul,członek Partii Republikańskiej i kandydat na prezydenta USA. Cytat pochodzi z ,,Myśli Polskiej'' nr11-12 z dn.15-22 marca 2015 roku.

Oceń 2 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?