PE wzywa Rosję do uwolnienia Sawczenko

(fot. shutterstock.com)

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji zaapelował o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, która jest przetrzymywana w areszcie w Moskwie. Rosja oskarża Sawczenko o współudział w zabójstwie dwóch osób.

 

Europosłowie zaapelowali do władz rosyjskich, by przestrzegały zobowiązań w ramach porozumień z Mińska. W rezolucji wskazali, że nie ma podstawy prawnej, aby Sawczenko przetrzymywać czy stawiać jej zarzuty.

 

PE jest zdania, że przetrzymywanie lotniczki jako jeńca wojennego w rosyjskim areszcie stanowi pogwałcenie konwencji genewskiej.

 

Eurodeputowani wezwali prezydenta Francji i kanclerz Niemiec oraz ministrów spraw zagranicznych tych krajów do poruszenia kwestii uwolnienia Sawczenko na kolejnych spotkaniach w formacie normandzkim grupy kontaktowej ds. realizacji porozumień mińskich.

 

W rezolucji przypomniano też o złym stanie zdrowia przetrzymywanej i o odpowiedzialności Rosji za to. We wtorek Sawczenko została hospitalizowana. Wcześniej jej adwokat informował, że ma ona problemy zdrowotne w wyniku głodówki. W czwartek kobieta wróciła już jednak do aresztu.

 

33-letniej Nadii Sawczenko Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zarzuca naprowadzanie na cel ognia moździerzy, w wyniku czego w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy śmierć ponieśli dwaj dziennikarze państwowej telewizji Rossija. Ukraińska lotniczka nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że prorosyjscy separatyści uprowadzili ją do Rosji. Sawczenko jest przetrzymywana w Rosji od lipca 2014 roku. Od września przebywa w aresztach śledczych w Moskwie, ostatnio w areszcie Matrosskaja Tiszyna. Sawczenko na znak protestu prowadzi z przerwami głodówkę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:42:12 | 2015-05-01
Miejsce bandyty jest na szubienicy. Szewczenko jest bandytką, torturowała jeńców i podrzucała dziennikarzom urządzenia naprowadzające ostrzał z helikopterów.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 21:06:35 | 2015-04-30
Nie uwolnią jej bo tym samym przyznaliby, że uwięzili ją bezprawnie. Bandyci będą szli w zaparte.

Oceń 2 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook