UNHCR zadowolony z decyzji szczytu UE w sprawie imigrantów

(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oświadczył w piątek, że przyjęty przez UE plan potrojenia środków na misje ratowania nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym to "ważny pierwszy krok ku wspólnym działaniom Europy" w tej sprawie.

 

W wydanym oświadczeniu UNHCR zaapelował do UE o skoncentrowanie wysiłków na ratowaniu imigrantów i zapewnieniu im ochrony w Europie.

 

Ostatecznie o skuteczności podjętych działań zadecyduje to, czy będzie ginąć mniej ludzi, a imigranci będą mogli uzyskać ochronę w UE w inny sposób, niż decydując się na przeprawę przez Morze Śródziemne - podkreśla UNHCR. Testem efektywności podejmowanych starań ma być też "skuteczny Wspólny Europejski System Azylowy, który będzie rzeczywiście realizował zasadę solidarności i dzielenia się odpowiedzialnością".

 

Na czwartkowym nadzwyczajnym szczycie, zwołanym w odpowiedzi na coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami usiłującymi dostać się do Europy, unijni przywódcy postanowili potroić - do 120 mln euro - budżet misji Tryton i Posejdon na Morzu Śródziemnym.

 

Kraje UE mają też ściślej współpracować ze sobą w walce z przemytnikami oraz pogłębić współpracę z krajami, z których wyruszają imigranci. Opracowana zostanie także operacja wymierzona w przemytników. Liderzy UE zaoferują też pomoc "państwom frontowym" i na zasadach dobrowolności włączą się w program relokacji uchodźców.

 

W maju Komisja Europejska ma przedstawić własne propozycje, w tym dotyczące programu przesiedleń imigrantów w ramach UE, by odciążyć kraje południa. UE stworzy też nowy program, którego celem będzie szybkie odsyłanie nielegalnych imigrantów z granic UE.

 

W miniony weekend w wypadku kutra płynącego z Libii do Włoch mogło zginąć nawet 900 osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook