Żołnierze z USA i Ukrainy rozpoczęli wspólne szkolenia

(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)

Żołnierze z USA i Ukrainy rozpoczęli oficjalnie w poniedziałek pod Lwowem wspólne szkolenia, które mają wzmocnić zdolności obronne sił ukraińskich. Prezydent Petro Proszenko wskazał, że Ukraińców szkolić będą też instruktorzy z W. Brytanii, Kanady i Polski.

 

- Z przyjemnością informuję, że do naszych partnerów amerykańskich, którzy przysyłają do nas przedstawicieli swoich sił zbrojnych, dołączyły się Wielka Brytania, Kanada, Polska i wiele innych krajów - powiedział ukraiński prezydent podczas otwarcia ćwiczeń "Fearless Guardian" na poligonie w Jaworowie.

 

Oświadczył także, że w warunkach wojny o niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy partnerstwo z USA "staje się bardziej znaczące i nabiera nowej treści".

 

Trzystu wojskowych ze 173. brygady powietrznodesantowej armii Stanów Zjednoczonych ma za zadanie wyszkolić 900 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Ćwiczenia są rozłożone na trzy etapy, w trakcie których trwające osiem tygodni szkolenie przejdzie po 300 ukraińskich gwardzistów.

 

Szkolenia ostro skrytykowała Rosja. MSZ w Moskwie określiło je w piątek jako sprzeczne z porozumieniami pokojowymi z Mińska, zmierzającymi do uregulowania kryzysu ukraińskiego. Rosyjskie ministerstwo oceniło też, że szkolenia można oceniać jako pierwszy krok do dostaw broni amerykańskiej dla Ukrainy.

 

W marcu szkolenie ukraińskich żołnierzy, którzy walczą z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju, rozpoczęli Brytyjczycy. 35 brytyjskich wojskowych znajduje się Mikołajowie na południu Ukrainy; zakres szkolenia to pomoc lekarska i taktyka obronna.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~aking 16:44:07 | 2015-04-20
A więc Unia i USA podjudza do wojny w Europie. Rosjanie powinni teraz szkolić Kanadyjczyków,Kubańczyków i Meksykanów do walki przeciwko USA. Nie w odwecie ale dla zwykłej ludzkiej sprawiedliwości i równowagi.

Oceń 6 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook