Poroszenko: to woda na młyn wrogów Ukrainy

(fot. Slavko Sereda / Shutterstock.com )

Prowokacją i "wodą na młyn wrogów" Ukrainy nazwał w czwartek prezydent tego kraju Petro Poroszenko zabójstwa dwóch osób znanych z prorosyjskich poglądów. Zażądał szybkiego i przejrzystego śledztwa w sprawie tych głośnych zabójstw.

 

Ich ofiary to: dziennikarz Ołeś Buzyna i były deputowany do parlamentu Ołeh Kałasznikow.

 

- Jest to ta sama seria wydarzeń. Ich istota i znaczenie polityczne są zrozumiałe: to świadoma prowokacja, woda na młyn naszych wrogów, a jej celem jest destabilizacja sytuacji na Ukrainie i dyskredytacja wyboru politycznego ukraińskiego narodu - oświadczył Poroszenko cytowany w komunikacie prezydenckich służb prasowych.

 

Buzyna, który do niedawna był redaktorem naczelnym należącego do oligarchy Rinata Achmetowa dziennika "Siegodnia", został zastrzelony w Kijowie w czwartek po południu.

 

Doradca ministra spraw wewnętrznych i deputowany do parlamentu ukraińskiego Anton Heraszczenko oświadczył, że Buzyna był świadkiem w śledztwie w sprawie tzw. antymajdanu. Były to organizowane i opłacane przez ekipę ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza kontrprotesty przeciwko uczestnikom antyrządowych demonstracji na Ukrainie na przełomie lat 2013-2014.

 

Heraszczenko nie wykluczył, że śmierć Buzyny mogła być dziełem rosyjskich służb specjalnych i porównał ją z zamordowaniem dzień wcześniej byłego deputowanego Partii Regionów Janukowycza, Kałasznikowa, który także został zastrzelony.

 

- Te zabójstwa są do siebie podobne i nie wykluczam, że zostały zorganizowane przez rosyjskie służby specjalne dla stworzenia w Kijowie atmosfery terroru, histerii, że dzieje się to z ludźmi, którzy występowali przeciwko Majdanowi i nowym władzom - powiedział.

 

Ukraińskie media zwracają uwagę, że zaledwie kilka minut po informacji o zabiciu Buzyny jego śmierć skomentował prezydent Rosji Władimir Putin. Podczas dorocznej telekonferencji z obywatelami oświadczył, że nie jest to pierwsze zabójstwo polityczne na Ukrainie.

 

45-letni Buzyna został zastrzelony na podwórku przed domem, w którym mieszkał w Kijowie. Według milicji oddano do niego kilka strzałów z przejeżdżającego samochodu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:06:49 | 2015-04-17
Wedle tego szui ruscy mordują swoich zwolenników. Tam już wymordowali blisko 10 znanych polityków opozycji i ostatnio Buzynę.

W Ukrainie zamyka się w więzieniach ludzi podejrzewanych o sympatie dla separatystów, bojówki prawego sektora napadają na ludzi, którzy ich zdaniem są przeciwnikami władz lub robią to, czego naziści banderowscy sobie nie życzą.

Ukraina to dzisiaj Niemcy hitlerowskie z lat 30.

Oceń 5 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kopia 07:29:15 | 2015-04-17
 09 kwietnia 2015 na Ukrainie tamtejszy parlament przyjmuje haniebne akty prawne: 1. ustawę, w której OUN-UPA uznana jest za formację walczącą o niepodległość kraju. Zgodnie z ustawą wszyscy, którzy brali udział w walce zbrojnej, politycznej, w strukturach i organizacjach, uważani są za walczących o wolność i niepodległość Ukrainy" - powiedział deputowany Jurij Szuchewycz z Radykalnej Partii, syn dowódcy UPA Romana Szuchewycza bezpośrednio odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach z rąk nacjonalistów ukraińskich. Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada łącznie za śmierć ponad 100 tysięcy Polaków. 2. ustawę o zaprzeczanie zasadności uczestnictwa OUN-UPA w walce o niepodległość kraju spotka się z konsekwencjami prawnymi. Akt prawny przewiduje odpowiedzialność dla obywateli Ukrainy i cudzoziemców, którzy publicznie okazują lekceważący stosunek do uczestników walk o niepodległość w XX wieku. Wśród formacji wymienionych w ustawie znajduje się też Ukraińska Powstańcza Armia. Nowe prawo zostało uchwalone w dniu wizyty prezydenta Komorowskiego na Ukrainie. Jak do tej pory ten skandal nie spotkał się z oficjalną notą ze strony Komorowskiego i rządu warszawskiego. Zareagował jedynie L. Miller. Wobec tego powstaje pytanie czy zbrodnia katyńska jest przykrywką dla tych skandalicznych aktów prawnych Ukrainy i jaką rolę odegrał tu Komorowski ? 

Oceń 3 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~frak 23:35:07 | 2015-04-16
a gdzie tu dowody ze to nacjonlisci banderowscy zrobili? Prędzej czerwona zaraza ze wschodu.

Oceń 7 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wiviok 19:32:50 | 2015-04-16
Największym wrogiem dla Ukrainy i państw z nią sąsiadujących (w tym dla Polski) będzie za kilka lat nacjonalizm banderowski. To co się dzieje na Ukrainie od obalenia demokratycznych władz oraz to co się  stało z dziennikarzem jest tego przykładem.

Oceń 11 10 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook