ONZ: Miliony dzieci nie chodzi do szkoły

(fot. David Dennis / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Z opublikowanego w środę raportu UNESCO i UNICEF wynika, że na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej 21 mln dzieci nie chodzi do szkoły lub grozi im nieukończenie nauki, choć w ciągu ubiegłej dekady nastąpiła tam poprawa w dostępie do edukacji.

 

Na uczęszczanie dzieci do szkół w regionie MENA (Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej) obejmującym kraje od Maroka po Irak mają wpływ głównie konflikty zbrojne, dyskryminacja dziewczynek, praca dzieci, nędza oraz kiepskie standardy edukacyjne.

 

Do szkoły w regionie MENA nie chodzi 15 mln dzieci, z czego ponad 12 mln na samym Bliskim Wschodzie, a 6 mln grozi przedwczesne zakończenie szkolnej edukacji. Przy czym im później dzieci rozpoczynają naukę, tym bardziej narażone są na jej porzucenie niż dzieci, które rozpoczynają ją w odpowiednim wieku.

 

Tragicznie na scholaryzację oddziałują wojny w Syrii i Iraku. W obu tych krajach wskaźnik zapisywania dzieci do szkół był wysoki, ale zbrojne konflikty sprawiły, że do szkoły przestało chodzić ok. 3 mln dzieci.

 

W regionie MENA żyje blisko 418 mln ludzi, z czego 157 mln (38 proc.) to osoby, które nie ukończyły 18 lat, a co roku rodzi się tam blisko 10 tys. dzieci.

 

Według opublikowanego w Bejrucie raportu, w krajach MENA dokonywane od dziesięciolecia inwestycje oświatowe zdążyły zaprocentować większą liczbą dzieci rozpoczynających naukę szkolną, ale w ostatnich latach nastąpiło spowolnienie w tym zakresie.

 

Agendy ONZ podkreślają, że aby poprawić sytuację, państwa MENA powinny przeciwdziałać dyskryminacji dziewczynek, starać się o obniżenie liczby dzieci zaprzestających uczęszczania do szkół, wzmocnić edukację na poziomie przedszkolnym, dbać o kształcenie dzieci z rejonów objętych konfliktem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook