Ukraina chce monitorowania rozejmu

(fot. EPA/SERGEI KOZLOV)

Ukraina chce utworzenia dziesięciu stałych punktów monitorowania zawieszenia broni na linii rozdzielającej siły rządowe od prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodzie kraju - oświadczyła rzeczniczka b. prezydenta Leonida Kuczmy Daria Olifer.

 

Kuczma jest przedstawicielem Kijowa w grupie kontaktowej ds. Ukrainy, w której skład wchodzą także reprezentanci OBWE, Rosji i separatystów. We wtorek wieczorem grupa przeprowadziła wideokonferencję, na której oprócz zawieszenia broni omawiano m.in. kwestie wycofania ciężkiego uzbrojenia i wymiany jeńców.

Olifer poinformowała po rozmowie, że Ukraina nie może dziś stwierdzić, że napięcie w Donbasie maleje. "W ciągu minionej doby zginęło sześciu ukraińskich wojskowych, a 12 zostało rannych, odnotowano ponad 100 ostrzałów" - napisała na swoim Facebooku.

Według jej relacji Ukraina zaproponowała grupie kontaktowej cztery kroki, dzięki którym może dojść do deeskalacji napięcia. Pierwszy z nich dotyczy punktów kontroli porozumienia o zawieszeniu walk; miałyby one działać przez całą dobę, a w monitoringu uczestniczyliby ukraińscy i rosyjscy oficerowie oraz przedstawiciele OBWE.

"Pierwsze takie punkty mogłyby powstać w najbardziej problematycznych miejscach, w tym na lotnisku w Doniecku i w miejscowości Szyrokyne" - czytamy.

Kolejną propozycją Ukrainy jest demilitaryzacja Szyrokyne. Wokół tej położonej nad Morzem Azowskim wsi, która znajduje się na trasie wiodącej od granicy z Rosją do Mariupola i dalej na Krym, wciąż trwają walki między siłami rządowymi a oddziałami separatystów. Kijów chce, by do Szyrokyne weszli obserwatorzy OBWE.

Ukraina nalega także, by jej pomoc humanitarna dotarła do Doniecka i Ługańska. Miałaby ona trafić przede wszystkim do domów dziecka, szpitali i domów starców. Ukraina chce też, by podpisano plan wycofania czołgów, moździerzy i broni poniżej 100 mm z linii rozdzielającej strony konfliktu.

Olifer oświadczyła w swoim facebookowym wpisie, że ostatni punkt to kontynuacja inicjatywy ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, którzy po zakończonym w nocy z poniedziałku na wtorek ponadczterogodzinnym spotkaniu w Berlinie wezwali do natychmiastowego wstrzymania podejmowanych od nowa walk we wschodniej Ukrainie.

Rzeczniczka Kuczmy skrytykowała przy tym separatystów za to, że są "niekonstruktywnymi" uczestnikami rozmów grupy kontaktowej i zbyt swobodnie traktują zapisy mińskich porozumień pokojowych. "Chodzi m.in. o próby uzależnienia dostaw pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej i wymiany jeńców (…) od jakichś nieistniejących ustaleń" - podkreśliła.

Olifer zaznaczyła, że wymiana jeńców powinna odbywać się na zasadzie "wszyscy za wszystkich", gdyż o tym właśnie mówią porozumienia z Mińska.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodzie Ukrainy już od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, jednak później strony konfliktu informowały o wycofaniu ciężkiej broni.

Rzeczniczka Kuczmy nie poinformowała, kto poza nim uczestniczył we wtorkowej wideokonferencji grupy kontaktowej. W takiej konferencji w marcu wzięli udział: wysłanniczka OBWE Heidi Tagliavini, Kuczma i ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow, jak również przedstawiciele samozwańczych republik ludowych donieckiej i ługańskiej, Denys Puszylin i Władysław Dejnego.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, obwe, donbas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.75

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:31:50 | 2015-04-15
Niech banderowcy przestaną ostrzeliwać powstańców i domy cywlne, to natychmiast będzie tam pokój.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pytajnik 21:22:04 | 2015-04-14
A czy Polska chce monitorowania wyborów?

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook