Po 85 latach w Hagia Sophia przeczytano Koran

(fot. shutterstock.com)

Po raz pierwszy od 85 lat w Hagia Sophia w Stambule, obecnie muzeum, będącym wcześniej chrześcijańską świątynią, a następnie meczetem, odczytano Koran - informują w sobotę tureckie media. Do lektury świętej księgi muzułmanów doszło przy okazji otwarcia wystawy.

 

Hagia Sophia została wybudowana w latach 532-537 z fundacji cesarza Justyniana I Wielkiego. Kiedy w 1453 roku Turcy osmańscy podbili Konstantynopol, do kościoła dobudowano cztery minarety i przerobiono go na meczet Aya Sofya.

 

Monumentalna Hagia Sophia została zmieniona w muzeum w 1934 roku na polecenie Mustafy Kemala Ataturka - twórcy i pierwszego prezydenta współczesnej, laickiej Turcji.

 

W piątek wieczorem przy okazji otwarcia wystawy, koncentrującej się wokół tematu "Miłość Proroka", w Hagia Sophia odczytano ustęp Koranu - po raz pierwszy od 85 lat. Uczestniczył w tym wydarzeniu imam meczetu w Ankarze Ali Tel - podała agencja Anatolia. Nie zabrakło także przewodniczącego Dyrektoriatu ds. Religijnych Turcji Mehmeta Gormeza.

 

Ekspozycja, która będzie czynna do 8 maja, przedstawia dzieła kaligraficzne ku chwale proroka Mahometa.

 

Od dojścia do władzy w 2002 roku w Turcji uznawanej za islamsko-konserwatywną Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, obrońcy laickości kraju obawiają się ewentualnego przekształcenia muzeum z powrotem w meczet. Pod koniec 2013 roku burzę wywołała wypowiedź wicepremiera Bulenta Arinca, który oświadczył, że Hagia Sophia "wkrótce może odzyskać uśmiech", co odebrano jako sugestię zmiany statusu muzeum.

 

Gwałtownie zaprotestowała wówczas Grecja, nazywając takie wypowiedzi "obraźliwymi dla milionów chrześcijan".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook